Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Chrypienie podczas nagrywania audacity

Zanim przejdziemy do nagrywania dźwięku wyjaśnimy pojęcie przesterowania dźwięku. Przy nagrywaniu może paść pytanie dlaczego czasem gdy zbytnio podgłośnimy dźwięk, otrzymamy zamiast wyraźnego wzrostu głośności tylko zniekształcenia a nawet trzaski?

amplituda.jpg

Odpowiedź jest taka, że zawsze mamy pewien zakres, dla którego możemy możemy zwiększać głośność, jeśli go przekroczymy to nasz dźwięk po prostu zostanie zniekształcony. Widać to na rysunku obok.
Niezależnie czy będzie to liczba w przypadku cyfrowej postaci dźwięku, czy też napięcie w postaci elektrycznej, zasada jest taka sama. Zatem zwiększając amplitudę dźwięku, czyli głośność musimy się liczyć z tym, że jeśli przekroczymy dany próg to dźwięk zostanie "spłaszczony". Progiem dla wartości napięcia będzie napięcie zasilania, natomiast dla zapisu cyfrowego dźwięku, będzie to maksymalna liczba odzwierciedlająca maksymalną głośność dźwięku.



Dlatego też gdy podgłośnimy za dużo to wzmacniacz zostanie przesterowany i tym samym stracimy część informacji, a w miejsce obcięcia sygnału pojawią się trzaski, chrypienie, lub inne zniekształcenia.

Dlatego na przykład nagrywając swój głos, lub powiedzmy odgłos samochodu, musimy zwrócić uwagę przy nagrywaniu, aby nie przesterować wzmacniacza, ale też nagrywany dźwięk nie może być zbyt cichy, gdyż nic nie usłyszymy. Może ktoś powiedzieć, że przecież można później podgłośnić. Tak, ale musimy się liczyć z tym, że podgłaśniając użyteczny dźwięk, podgłośnimy również i szumy. Można je wyciąć, ale ciężko jest uzyskać dobrą jakość dźwięku.

audacity_02.jpg

Przykładowo możemy to zobaczyć na obrazku obok. Obie ścieżki to identyczne dźwięki, ale ten drugi to mocno podgłośniony dźwięk pierwszy. Jak widać zbyt mocno... Część sygnału zostaje obcięte.

audacity_03.jpgW znacznym powiększeniu będzie to wyglądało mniej więcej w ten sposób jak obok na obrazku. Widzimy, że z sinusoidy zrobił się prawie prostokąt... W tym miejscu straciliśmy nieco informacji, co przejawi się w postaci zniekształceń.



Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl