Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Darmowy czy płatny CMS?

     Dziś ciężko sobie wyobrazić stronę WWW, czy portal, który by dodać treść, lub zdjęcia do niego musiałby być obsługiwany przez informatyka. Obecnie jego rola polega na wdrożeniu systemu, ewentualnej konserwacji i modernizacji. Powiększanie zawartości strony, czy portalu wykonujemy w prosty sposób samemu.

     To wszystko umożliwiają nam systemy zarządzania treścić. W prosty sposób można je porównać do systemu Microsoft Word. Tu również, jeśli znamy choć podstawy nie musimy wzywać informatyka, by napisać tekst czy wstawić zdjęcia do dokumentu. W dzisiejszych stronach zarządzanych przez systemy CMS jest to równie proste jak w Wordzie. Kilka kliknięć, wklejenie tekstu, zapisanie i nowy tekst jest już w sieci Internet!

Dzisiejsze systemy zarządzania treścią to niejednokrotnie potężne oprogramowanie. Co ciekawe nie zawsze musimy za nie płacić. Istnieje wiele darmowych, otwartych systemów, które możemy wykorzystywać zarówno dla celów prywatnych jak i komercyjnych. Jedyne co musimy to wstawić naszą grafikę do tego systemu i zainstalować całość na serwerze WWW, by cieszyć się profesjonalną stroną.

Darmowy czy płatny CMS?

     Pytanie jest bardzo ogólne i ciężko jest na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Spróbuję natomiast podać zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania.

Gdy zamawiamy system CMS płatny wówczas jak sama nazwa wskazuje musimy z reguły za niego samego zapłacić co oczywiście działa na jego niekorzyść. Jednak jego niewątpliwą zaletą jest to, że kod nie jest dostępny w sieci, w związku z czym nawet gdyby był mniej rozbudowany i miałby w sobie błędy programistyczne to jest mniejsze ryzyko włamania się na taki system. Dlaczego?

Otóż po pierwsze system jest unikalny, a przez co mała jest opłacalność rozpracowywania takiego systemu, po drugie kod nie jest dostępny ogólnie jak w przypadku wielu darmowych systemów. Jak wiadomo, jeśli zamek w drzwiach jest ogólnie znany i wiadomo dokładnie jak jest zbudowany to łatwiej jest go rozpracować niż coś co jest nietypowe i nie ma do tego zbytnio dostępu.

Oczywiście darmowe systemy, jeśli są rozwijane to są też często aktualizowane i ewentualne luki są na bieżąco poprawiane. Jednak musimy oprogramowanie aktualizować w przeciwnym przypadku to tak jakbyśmy naszego samochodu nie zamykali na noc...

Niewątpliwą zaletą darmowych systemów jest to, że gdy nawet skończymy współpracę z firmą, która nam wykonała stronę możemy się zwrócić do innej i ta powinna bez problemu poradzić sobie z akutalizacją, czy też rozbudową tej strony. Gdy jednak mamy stronę na CMSie poprzedniej firmy, wówczas taka zmiana może być kosztowna, gdyż informatycy będą najpierw musieli rozgryźć dany system zanim coś w nim zmodyfikują. Zmiany te zatem będą raczej trudne a nieraz mogą być nawet niemożliwe jeśli poprzednicy zakodowali stronę. Tym samym wybierając system płatny danej firmy uzależniamy się trochę od nich...

To, że system CMS jest darmowy wcale nie oznacza, że jest gorszy od systemu płatnego, może on być wręcz o wiele bardziej rozbudowany i lepiej napisany niż system płatny. Często jest bardzo dużo darmowych dodatków, które możemy sami sobie zainstalować i zwiększyć funkcjonalność strony. Przykładem takiego darmowego systemu CMS może być np. Joomla natomiast gdy poszukujemy oprogramowania do pisania blogów to z pomocą może nam przyjść Wordpress.

Systemy te są ciągle rozwijane w związku z czym cięgle powstają nowe moduły i ich funkcjonalność rośnie. Społeczność wokół nich też jest spora dzięki czemu możemy na forach, lub wśród informatyków względnie szybko znaleźć rozwiązanie swoich ewentualnych problemów.

Wadą darmowych systemów CMS jest to, że ich kod źródłowy jest ogólnodostępny a przez co pomimo, że z reguły jest on wysokiej jakości to ułatwia on wszelkie możliwości hakowania tej strony.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl