Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies



Gimp - grafika
Dobre programy - tutoriale
Rne
Kcik pocztkujcego

Gimp Warstwy Gimp - wstęp cz.1

    By sprawnie poruszać się w świecie warstw warto przyswoić sobie podstawowe narzędzia, gdzie je można znaleźć w Gimpie oraz co możemy dzięki nim wykonać.

    Po uruchomieniu programu okienko warstw niekoniecznie będzie widoczne dlatego często będziemy musieli je uruchomić samemu. Znajdziemy je w Okna->Dokowane okna dialogowe->Warstwy, lub po prostu możemy użyć skrótu klawiaturowego Ctrl+L.

Uruchomi się nam wówczas okienko warstw.

gimp_54.jpg

W tym okienku przy załadowaniu pojedynczego zdjęcia prosto z aparatu cyfrowego będziemy mieli tylko pojedynczą warstwę na której będą wszystkie elementy. W miarę jak będziemy robili zmiany na zdjęciu możemy dodawać kolejne warstwy, które często ułatwią manipulację nad zdjęciem. 

Co oznaczają kolejne elementy w oknie warstwy?

  • Pierwszy jest to tryb mieszania warstw, który umożliwia np. całkowite zasłonięcie warstw znajdujących się pod tą warstwą lub też odpowiednie mieszanie warstw, np. jedną z ciekawych i przydatnych opcji jest opcja kolor. Pozwala ona na podkolorowanie jakiegoś tła bez utraty elementów na nim znajdujących się, np. możemy podkolorować niebo bez utraty chmur. Ukazujemy to w jednym z kolejnym artykułów.
  • niżej znajduje się opcja krycie, czyli jeśli zmniejszymy krycie to warstwa staje się coraz to bardziej przeźroczysta, dzięki czemu występuje efekt przenikania się warstw między sobą.
  • nieco poniżej jest lista warstw
  • na samym dole są opcje pozwalające kolejno na: tworzenie nowej warstwy, przesuwanie w górę lub pod spód konkretnej warstwy, klonowanie warstwy, zakotwiczanie oraz usuwanie warstwy.

Utwórzmy zatem kolejną warstwę i zobaczmy co możemy zdziałać

Spróbujemy najpierw przenieść niebo na inną warstwę.

gimp_55.jpg

Mówiąc w skrócie najpierw zaznaczamy niebo narzędziem zaznaczanie rozmyte. Jeśliby zostały elementy niezaznaczone typu chmury możemy je dodać np. zaznaczaniem zwykłym z przyciśniętym shiftem w celu dodania ich.

Następnie tworzymy nową warstwę klikając na zaznaczonej obok na zdjęciu ikonce w oknie warstwy. Następnie nazywamy ją Niebo i zatwierdzamy jej utworzenie klikając w ok.

Teraz będąc na warstwie TŁO wycinamy niebo przytrzymując klawisz CTRL i naciskając klawisz x. Powinno zniknąć i pojawić się kolor drugorzędny czyli w naszym przypadku będzie to biały. W oknie warstwy wybieramy nowo założoną warstwę i klikamy na tam CTRL+V.

gimp_56.jpg

Teraz znów obrazek połączy się i będzie kompletny. Usuńmy zaznaczenie i zobaczmy co się stało w naszym oknie warstwy.

Są tu widoczne dwie warstwy i możemy teraz dowolnie je zmieniać niezależnie jedna od drugiej. Spróbujmy więc wyłączyć warstwę tła klikając na ikonce OKA obok tła. Efekt widoczny obok.

Kliknijmy ponownie w tą ikonkę a dół zdjęcia ponownie się pojawi.

gimp_57.jpg

Spróbujmy teraz przesunąć niebo w dół przez co zmniejszymy góry... Będąc na warstwie "Niebo" i narzędziu "Przesunięcie" złapmy za niebo i przesuńmy je w dół. Góry zostaną zmniejszone a możemy zejść nawet poniżej lasu.


 Oczywiście jest to tylko przykład co możemy zrobić z warstwami. Cała zabawa zaczyna się, gdy mamy warstwy zachodzące jedna nad drugą. Wówczas możemy skorzystać z wielu atrakcyjnych efektów specjalnych.

Czytaj dalej: Warstwy Gimp - wstęp cz.2

Różne

copyright © Pcwiedza.pl