Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Inkscape - grafika wektorowa
Dobre programy - tutoriale

Kącik początkującego
Katalog stron
Graficzne
Audio
Edukacyjne

Gimp Gradient - nakładanie

    Jesli chcemy, by nasze prace wyglądały realistycznie to zachęcam do stosowania w nich gradientów. W tym artykule zajmiemy się różnymi opcjami ułatwiającymi zarządzanie tym narzędziem.

    Najprostszy z gradientów to gradient liniowy, czyli załóżmy w prostokącie robimy cieniowanie. Każdy, kto próbuje odzwierciedlić w swoich rysunkach niekoniecznie komputerowych prawdziwą rzeczywistość myślę, że na pewno zetknął się z pojęciem cieniowania lub gradientu. W jaki sposób one powstają w naturalnych warunkach?

Przykładowo kładziemy pudełko i pada na nie światło to niektóre jego płaszczyzny będą przez to światło nierównomiernie naświetlone. Te właśnie cienie powodują, że nawet tafle jednokolorowe wydają się być stopniowane. To właśnie spróbujemy teraz odzwierciedlić w naszej pracy.

Rysujemy zatem zwykły prostokąt, kolorujemy go pojedynczym kolorem a następnie nałożymy na niego gradient.

inkscape_87.jpg

Gradient nakładamy za pomocą narzędzia, które znajduje się na dole paska narzędzi. klikamy w punkcie startowym a następnie przeciągamy nie puszczając lewego klawisza myszki do punktu końcowego. Oczywiście w przyszłości możemy modyfikować ustawienia gradientu poprzez edycję tych punktów.

Zachęcam do eksperymentów, czyli przemieszczania tych punktów.

W górnym pasku widzimy również możliwość przejścia na gradient kulisty oraz opcję modyfikuj.


inkscape_88.jpg

Wybierając opcję gradient kulisty w szczególności z koła, czy elipsy możemy zrobić wrażenie trójwymiarowej kuli.

Rysujemy zatem koło a następnie nakładamy podobnie jak u góry gradient, jednak wcześniej wybieramy w górnym pasku gradient kolisty.

To były proste gradienty. W rzeczywistości jednak gradienty często są o wiele bardziej złożone. Do cienia dochodzi również niekiedy wypukłość materiału, która nieco zmienia jego rozkład. Zapraszam więc do zapozanania się z kolejnym artykułem o gradientach złożonych.



Czytaj dalej: Gradient - zaawansowane opcje
Ebooki




copyright © Pcwiedza.pl