Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Inkscape - grafika wektorowa
Dobre programy - tutoriale

Kącik początkującego
Katalog stron
Graficzne
Audio
Edukacyjne

Gimp Jak zrobić plakat

    Plakat podobnie jak ulotka należy do produktów, które powinny przede wszystkim zwracać uwagę, intrygować i przejrzyście ukazywać o co w nim chodzi... Zapraszam do tutorialu jak zrobić prosty plakat.

Pamiętajmy więc o zasadach dotyczących plakatów:

  • Plakat powinien zwracać uwagę przechodzących np. kolorystyką, dużym ładnym zdjęciem
  • być czytelnym i łatwym do odgadnięcia co reklamuje
  • raczej nie powinien być pełną ofertą, czyli np. reklamować wszystkie produkty, które próbujemy upchać w jak największej ilości robiąc chaos na planszy...

Wbrew pozorom nie potrzeba bardzo dużo tekstu, czy też wielu grafik. Plakat nie ma za zadanie wprowadzać chaosu, chyba że o to nam właśnie chodzi i to chcemy uzyskać... Trzeba pamiętać, że niekiedy można złamać niektóre zasady i odnieść sukces ale trzeba to zrobić z głową. Ważne jednak jest to by nigdy nie naruszać czyjegoś dobrego imienia, czy też zasad moralnych i ogólnie przyjętych norm społecznych.

Załóżmy, że tworzymy plakat dla oceanarium w którym mają odbywać się pokazy delfinów.

inkscape_115.jpg

Na początek znajdźmy dobre zdjęcie i wgrajmy je do Inkscape. Zdjęcie powinno zająć całą kartkę.

inkscape_116.jpg

Teraz utwórzmy potrzebne napisy i ustalmy odpowiednie wielkości czcionek oraz kolorów.

Tytułowy tekst "Pokaz delfinów" w programie Inkscape wydawał się właściwy, ale gdy spojrzałem na miniaturkę obok to ewidentnie widać, że jest za mały. Gdy ktoś spojrzy z daleka na ten plakat to może nie odczytać napisu. Zatem zmieńmy go na większy.

inkscape_117.jpg

Teraz napis tytułowy jest o wiele bardziej czytelny.

Dodatkowo na dole warto dodać też pewien tzw. smaczek, który nie dość, że skontrastuje całość to jeszcze dodatkowo poprawi czytelność umieszczając informacje jednego typu w jednym miejscu w czarnym kontenerze.

Czyli na informacjach czysto technicznych rysujemy czarny prostokąt. Oczywiście zakryje on nam tekst, ale to nie problem, bo wystarczy na zaznaczonym obiekcie nacisnąć klawisz "Page Down" (z górnego menu->Obiekt->Przenieś w dół) a przeniesie się on pod tekst, który znów będzie widoczny.

Gdyby nam nie pasował tak duży kontrast możemy oczywiście zmniejszyć krycie tego prostokąta.
Ebooki
copyright © Pcwiedza.pl