Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Inkscape - grafika wektorowa
Dobre programy - tutoriale

Kącik początkującego
Katalog stron
Graficzne
Audio
Edukacyjne

Gimp Pióro - do czego może się przydać - Kurs Inkscape

    Pióro trochę różni się od ołówka, który umożliwiał nam rysowanie odręcznych kształtów. Za to pióro daje kilka ciekawych opcji, których warto się nauczyć.

     Ukażemy to na przykładzie... buta i kropelki. Przykłady banalne, lecz celem ich nie jest rysowanie tych obiektów lecz zobrazowanie sposobu w jaki działa to narzędzie.

inkscape_33.jpg

Spróbujmy narysować buta a dokładnie jego obrys. Wybieramy pióro i zaczynamy z góry zwykłymi kreskami klik na początku, możemy przytrzymać ctrl, by linie były położone pod kątem prostym.

Następnie przy rysowanym węźle z przodu buta klikamy lecz nie puszczamy lewego klawisza myszy jednocześnie przesuwamy kursor myszy w górę. Dzięki temu but nieco się zaokrągli.

inkscape_34.jpg

W kolejnych krokach rysujemy już za pomocą zwykłych linii pozostałe części buta.

Rysujemy spadającą kropelkę

inkscape_35.jpg

Podobnie jak u góry rysujemy pierwszą linię, lecz na końcu nie puszczamy klawisza myszy, ale trzymając go wciśniętego przesuwamy w lewo kursor aż dolna część zacznie przypominać kropelkę.

inkscape_36.jpg

Następnie puszczamy klawisz myszy i łączymy linię z punktem startowym.

Warto zauważyć, że narzędzie tworzy nowe linie aż zamkniemy daną figurę, czyli punkt końcowy połączymy z punktem pierwszym.

Oczywiście nie zawsze musimy chcieć tworzyć tylko figury zamknięte tym narzędziem. Jeśli tak się zdarzy wystarczy w dowolnym momencie kliknąć szybko dwa razy i figura powstanie, ale niekoniecznie będzie figura zamknięta...Czytaj dalej: Tekst w Inkscape
Ebooki
copyright © Pcwiedza.pl