Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak sprawdzić szybkość serwera?

      Szybkość serwera WWW jest ważną sprawą, gdyż może to mieć bezpośredni związek z ogólnym wizerunkiem naszej strony. Gdy działa ona wolno może rodzić zniecierpliwienie aż do przejścia do konkurencji.

     Jak ocenić szybkość serwera? Na oko oczywiście ciężko jest tego dokonać. Można się wspomóc różnymi narzędziami. Spróbujemy przybliżyć nieco temat szybkości serwera i jego łącza. Jednym z nich może być proste polecenie z systemu Windows o nazwie ping.

Ping w akcji

Uruchamiamy konsolę Windowsa, czyli wiersz poleceń - Programy ->Akcesoria-> Wiersz poleceń.

wpisujemy tam polecenie: ping nazwa_badnanej_strony.pl i enter.

ping.jpg

Otrzymujemy odpowiedź jedną a później dla porównania stronę z drugiego serwera. Ważny jest przede wszystkim czas odpowiedzi, by był jak najmniejszy. Na powyższym rysunku pokazane jest porównanie dwóch stron umieszczonych na różnych serwerach.

Ilość węzłów po drodze

     Kolejną rzeczą jaka ma znaczenia w szybkości odpowiedzi jest ilość węzłów przez jakie musi przejść nasze zapytanie by dotrzeć do serwera. Ma to duże znaczenie, bo gdy przykładowo nasz serwer jest w USA i łączy się poprzez 10 węzłów to niestety szybkość odpowiedzi takiego serwera może być kiepska.

Oczywiście jest to pojęcie względne, bo gdy tworzymy stronę dla Amerykanów to właśnie to może być bardzo dobry wybór. Gdy jednak chcemy serwować dane ludziom z Polski i nie są to duże pliki, lecz zwykłe strony wówczas lepiej jest poszukać serwera gdzieś w Europie z jak najmniejszą ilością węzłów po drodze. Gdy serwujemy bardzo duże pliki wówczas szybkość odpowiedzi nie jest już raczej tak istotna, bo gdy plik zacznie się już ściągać to wówczas znaczenie mają ograniczenia prędkości łącz internetowych a nie sama szybkość odpowiedzi. Ma to więc znaczenie gdy łączymy się często i na krótko. Jak wiadomo zapytanie musi przejść dużą drogę tam i z powrotem a to musi trwać.

Program, który jest bardzo pomocny w ocenianiu ile jest po drodze węzłów oraz gdzie jest nasz serwer umieszczony fizycznie to NeoTrace.

Szybkość łącza podpiętego do serwera

     Kolejną sprawą jest to jak szybkie połączenie Internetowe jest dopięte do serwera, bo ono może ograniczyć ilość użytkowników jacy mogliby się naraz dostać do serwera. Pomimo tego, że generalnie serwery powinny mieć dużo szybsze łącze internetowe niż zwykły użytkownik, który często ma parę Megabitowe łącze, to jednak gdy wielu takich użytkowników naraz się połączy to może doprowadzić do spowolnienia lub nawet zatkania łącza serwera.

Wydajność serwera

   Gdy zależy nam na dużej wydajności serwera trzeba się liczyć z tym, że będzie on kosztował. Jeśli korzystamy z serwera wirtualnego, gdzie na jednej maszynie jest zainstalowane wiele kont na których jest cała masa stron wówczas musimy się liczyć z tym, że serwer choćby był bardzo szybki to będzie dzielił swoją moc obliczeniową pomiędzy te wszystkie strony. Dlatego też jego szybkość może nie być zbyt duża. Jeśli problemem jest szybkość serwera to niestety będziemy musieli poszukać wydajniejszego serwera lub przenieść stronę na serwer dedykowany - cała maszyna dla nas, lub ewentualnie zdecydować się na kolokację.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl