Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak wypełniać pity cz 3

To już trzecia i ostatnia strona o wypełnianiu pitu za pomocą programu PIT2008. 

pity_08.jpg

Naszym kolejnym zadaniem jest poinformowanie programu ile zostało zapłacone na składki na ubezpieczenie zdrowotne, przepisujemy to z PITu-11, lub ich sum i wpisujemy w rubrykę jak obok. Następnie program podliczy podatek należny, jaki się należy urzędowi, oraz ten który został zapłacony przez pracodawcę oraz przez nas samych, kiedy płaciliśmy podatek za wynajem.
W kolejnych rubrykach wychodzi nam, czy różnica między podatkiem należnym, a zapłaconym i tym samym mamy już informację, czy mamy nadpłacony podatek, czy też musimy dopłacić... 

pity_09.jpgW rubryce "Suma wpłaconych zaliczek..." należy przekopiować wartość wyższej rubryki, czyli suma należnych zaliczek za rok podatkowy o ile oczywiście zapłaciliśmy te i zgadzają się one z należnymi, jeśli nie to wpisujemy kwotę rzeczywistą, jest to powód dla którego program sam nie kopiuje tych kwot (no chyba, że ktoś wpisze same dochody z pracy). Dopiero teraz dostaniemy informację czy podatek jest nadpłacony, czyli czy otrzymamy zwrot podatku, czy też musimy sami dopłacić podatek, by wyrównać rachunki z urzędem skarbowym.
pity_10.jpgOstatnią operacją liczbową jaką musimy wykonać jest uwzględnienie kwot dochodu a właściwie podatku należnego w poszczególnych miesiącach roku. Są to kwoty, które płaciliśmy samodzielnie rozliczając się z urzędem poprzez pit53. Zauważmy, że w miesiącu 11 i 12 kwota podatku jest taka sama. Wynika to z przepisu nakazującego zapłacenie podatku w kwocie dwukrotnej za listopad z góry. Kwotę tę uzyskuje się z obliczenia jaki podatek nam wychodzi w listopadzie, mnożymy razy dwa i płacimy w danym okresie rozliczeniowym, czyli w grudniu (za grudzień niejako zakładamy, że podatek jest taki sam jak w listopadzie). Następnie w rozliczeniu rocznym (PIT roczny) uwzględniamy to i wychodzi nam albo dopłata lub zwrot podatku, czyli jeśli podatek był wyższy w grudniu to będziemy musieli dopłacić, jeśli zaś niższy to urząd odda nam nadpłacone pieniądze.
pity_11.jpgNa ostatniej stronie jest jeszcze jedna rubryka, którą warto wypełnić, jest to rubryka dotycząca przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ja osobiście wybrałem i polecam Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. M.B. z LaSallette o numerze KRS 0000222393. Strona tej fundacji znajduje się pod adresem:
http://www.saletyni.pl/fundusz/index.php?strona=pomoc

Na koniec podpisujemy się weryfikujemy wszystko dokładnie czy się zgadza i drukujemy w 2 kopiach, nie zapomnijmy o załącznikach, które warto spiąć razem w jedną całość. Podpisujemy się na ostaniej stronie Pitu.
Następnie możemy udać się do urzędu, warto jest też zapytać osobę przyjmującą nasze obliczenia czy wszystko się zgadza. Oczywiście zanosimy 2 kopie, z czego jedna nam zostanie jako dowód, że oddaliśmy w terminie zeznanie podatkowe.

Oczywiście wypełnianie PITów może być znacznie bardziej skomplikowane, czyli można uwzględniać dochody z firmy, emerytur, pracy z zagranicy, czy też odsetek związanych z niezapłaconym podatkiem na czas itp. ale to już temat dla portalu strikte finansowego a nie portalu informatycznego. Celem tego artykułu było jedynie pokazanie funkcjonalności tego programu.

Oczywiście jest to tylko przykład (podane liczby są fikcyjne) i redakcja choć dołożyła wszelkich starań aby rozważanie było poprawne nie bierze odpowiedzialności za ewentualne uchybienia.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl