Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak wypełnić pity cz 2

Po uzupełnieniu danych personalnych przechodzimy do części drugiej obliczeniowej PIT-u 36, która pozwoli nam na wyliczenie całkowitego podatku i uzyskanie informacji czy to my mamy zapłacić podatek czy urząd ma nam zwrócić nadpłacony.

pity_04.jpgW tej części wpisujemy w odpowiednie pola dane z pitu-11, jeśli mamy kilka pitów 11, np. pracowaliśmy w kilku firmach naraz, lub zmieniliśmy pracę to sumujemy przychody, koszty, dochód, oraz należną zaliczkę i wpisujemy zsumowane wartości w kolejne rubryki jak na obrazku obok. Ciekawą funkcją programu i bardzo przydatną jest to, że gdy spróbujemy wpisać zbyt dużą wartość w kosztach uzyskania przychodów z jednej pracy to program napisze nam, że jest limit i ograniczy kwotę do wartości 1335zł, oczywiście jeśli pracowaliśmy w wielu placówkach kwota może być wyższa. Tak, że jeśli wychodzi więcej kosztów uzyskania przychodu i kwota jest ograniczana a my pracowaliśmy w kilku firmach to należy wybrać opcję przychody z tytułu "wielu stosunków pracy". Należy na to zwrócić szczególną uwagę.
pity_05.jpg

W następnej kolejności wpiszemy sumę całego dochodu z wynajmu, oraz związane z tym koszty i zapłacony podatek. Pamiętajmy, że przy najmie możemy odliczyć udokumentowane koszty, czyli te które możemy udowodnić urzędowi skarbowemu na piśmie, np. faktura za serwer, domenę strony WWW lub też koszty związane z nieruchomością jeśli to jej dotyczy wynajem.
Sumujemy zatem wszystkie przychody i koszty i wpisujemy sumy do pitu w rubryce przeznaczonej do rozliczenia tego dochodu: "Najem i dzierżawa".
Progam sam zsumuje nasze przychody, koszty, dochód i należne zaliczki.

pity_06.jpg

Następną operacją będzie uwzględnienie składek na ubezpieczenia społeczne. Wpisujemy ją w rubryce - Dochód zwolniony od podatku.

pity_07.jpg

Program sam wyliczy kwotę do opodatkowania - zaokrągli i wpisze w odpowiednią rubrykę. Niżej zaś zostanie wpisany podatek. Na szczęście nie musimy się martwić kwotą jaka jest w tym roku wolna od podatku, program sam o to zadba i ją uwzględni.

By zobaczyć dalszą część przechodzimy do trzeciej części liczbowej - zobacz




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl