Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Karta dźwiękowa nie działa

     Co zrobić, gdy dane urządzenie w komputerze nie działa? Niekoniecznie musi to być karta muzyczna, jednak na jej przykładzie spróbujemy przybliżyć co można zrobić w takiej sytuacji.

Problem z oprogramowaniem

    Gdy chcemy uruchomić urządzenie w komputerze, które nie działa dobrze jest zlokalizować gdzie leży problem. Czy jest po stronie oprogramowania czy też problem jest po stronie sprzętu. By tego dokonać najłatwiej będzie zacząć od strony oprogramowania. Sprawdzamy w menedżerze urządzeń czy takie urządzenie w ogóle istnieje. Jeśli jest ale jest przy okazji przy nim ikonka żółta lub czerwona to wiadomo, że jest coś nie tak z tym urządzeniem lub sterownikiem. Gdy go nie ma wcale w odpowiedniej kategorii, czyli np. nie ma karty muzycznej w urządzeniach dźwięku, wówczas należy poszukać w nierozpoznanych urządzeniach - grupa urządzeń z pytajnikiem.


Gdy tam znajdziemy to urządzenie warto poszukać płytki instalacyjnej. Gdy karta jest odrębna od płyty głównej to z reguły powinna być oddzielna płytka, lub w instrukcji do niej link do pobrania sterownika z sieci internet.
Gdy urządzenie dźwięku jest zintegrowane z płytą główną, to sterownika powinniśmy szukać na płytce dostarczonej z płytą główną. Z reguły wystarczy uruchomić płytkę wybrać instaluj kartę muzyczna i po sprawie...

Sterowników szukamy w sieci www

     Co jednak zrobić, gdy nie mamy płytki ze sterownikami? Wówczas z pomocą powinna przyjść strona producenta. Ale jak poszukać sterownika, gdy nie wiemy zbyt wiele o płycie? Wówczas musimy wyłączyć komputer, odpiąć wtyczkę zasilania z tyłu a następnie rozkręcić obudowę i dotrzeć do karty komputera a konkretnie do numerów, które powinny być na niej nadrukowane. Te numery i symbole urządzenia np. karty muzycznej, czy graficznej a gdy urządzenie będzie zintegrowane z płytą główną to symbole płyty głównej należy przepisać na kartkę.

Jak zlokalizować, czy jest urządzenie jest zintegrowane z płytą główną? Wystarczy sprawdzić, czy wtyczki głośniczków wpinamy umieszczamy w płytę główną, czy też w odrębną kartę, która jest wpięta w płytę główną.

Po spisaniu symboli składamy obudowę, skręcamy ją i wpinamy wtyczkę zasilania. Teraz należy sprawdzić w sieci Internet gdzie prowadzą symbole danej karty, czy płyty. Gdy znamy producenta sprawa jest prostsza, bo wystarczy na jego stronie poszukać sterowników. Jednak same symbole powinny nas doprowadzić do producenta oraz do potrzebnego sterownika. Ściągamy ten, który jest odpowiedni dla naszego systemu, np. Windows 7 i jeśli jest exe to uruchamiamy plik.
Urządzenie samo powinno się teraz zainstalować i po zresetowaniu komputera powinno już działać.
Gdy nie ma pliku uruchamialnego w sterowniku, wówczas trzeba wejść do menedżera urządzeń w panelu sterowania a następnie wybrać urządzenie, które chcemy uruchomić. Następnie wybrać aktualizuj sterownik i wskazać na ten, który ściągnęliśmy z sieci. Gdyby nie chciał się uruchomić to być może musimy go wcześniej rozpakować, by się uruchomił.

Problemy ze sprzętem

    Najczęściej ta ścieżka działania powinna pomóc. Gdy jednak to nie pomaga możemy ewentualnie, gdy jest to dodatkowa karta sprawdzić w innym komputerze, czy tam się uruchomi. To pozwoli nam na sprawdzenie, czy karta w ogóle jest sprawna.

Co zrobić, gdy np. urządzenie muzyczne nie chce działać a jest zintegrowane i wszystko wskazuje, że uległo ono uszkodzeniu? Gdyby się okazało, że to rzeczywiście urządzenie dźwiękowe zintegrowane z płytą uległo sprzętowemu uszkodzeniu pozostaje nam spróbować podpiąć kartę muzyczną w slot płyty głównej i ewentualne wyłączenie w biosie karty zintegrowanej.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl