Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Komputer się zawiesza - komputer się wyłącza

     Jedną z niemiłych cech jakie komputer może okazywać jest zawieszanie się, niekiedy bardzo denerwujące w szczególności, gdy tracimy dane. Jak lokalizować przyczyny i temu zaradzić? Spróbujemy opisać kilka z przyczyn.

Ważną rzeczą gdy komputer się zawiesza jest sprawdzenie czy jest to spowodowane sprzętową awarią czy też błędach w oprogramowaniu. To, że komputer się wyłącza może leżeć po jednej lub drugiej a niekiedy po obu stronach... Czasami usterki mogą się nakładać, wówczas najciężej jest zlokalizować problem.


Gdy oprogramowanie szwankuje...

Jak sprawdzić po której stronie leży problem?

Niekiedy przyczyną wieszania się może być problem w oprogramowaniu, np. gdy "dorobimy się" dużej ilości wirusów, trojanów itp. W takiej sytuacji najlepiej jest przeskanować zawartość dysków programem antywirusowym i po ewentualnym ich usunięciu testować czy wszystko jest w porządku.

Gdy to zawiedzie, możemy spróbować przeinstalować system od nowa, lub spróbować popracować jakiś czas na innym dysku jeśli taki jest pod ręką, choć to może dać błędną diagnozę, gdyby dysk twardy był uszkodzony. Zawęzi jednak to niewątpliwie poszukiwania przyczyny błędów do oprogramowania i dysku.

     Dość częstą przyczyną wieszania się komputera jest to, że coś w nim nie łączy. Ten brak styku, który raz jest a raz go nie ma może powodować "okazjonalne" zawieszanie się naszej maszyny.

Gdy nie łączy pamięć lub inna karta

    Jak temu zaradzić? Bardzo często taki problem występuje przy pamięciach, które mają dużą ilość styków i z czasem może dochodzić do pogorszenia jakości połączeń a przez co w pewnych sytuacjach może generować resetowanie się komputera, słynny niebieski ekran, samoczynne zamykanie się programu lub inne nieprzyjemne objawy.
Najczęściej gdy pojawiają się takie objawy zaczynam naprawę od pamięci i z reguły to pomaga. Wystarczy wyjąć pamięci z płyty głównej i przemyć je specjalnym płynem do czyszczenia styków, lub też spirytusem przemysłowym i poczekać aż wyschnie a następnie znów wpiąć je do komputera.
Gdy problem ustąpił jest po sprawie, gdy dalej występuje musimy niestety szukać dalej. Być może któraś z karta nie łączy.

Kondensatory na płycie głównej

    Inną przyczyną wieszania się komputera mogą być uszkodzenia płyty głównej. Niekiedy zdarza się, że uszkodzeniu ulegają kondensatory elektrolityczne - takie beczułeczki. Sam miałem taki przypadek. Łatwo było to zlokalizować, gdyż widać było, na nich u górze wybulwienie. Po ich wymianie powinno być ok.

Przegrzewanie się pewnych elementów

   Niekiedy, w szczególności, gdy komputer w niskich temperaturach pracuje dobrze a gdy w pomieszczeniu jest gorąco a także gdy na starcie pracuje dobrze a wiesza się po jakimś czasie przyczyną jego wieszania się może być w przegrzewanie się różnych elementów.

Często może to być widoczne, bo gdy coś się przegrzewa to płytka może być w okolicy tego elementu przegrzana, lub też pokryta ciemnym kurzem. Jeśli chodzi o procesor to jego temperaturę możemy badać w biosie i gdyby np. wentylator na nim szwankował może się on przegrzewać i cyklicznie wyłączać, co powinniśmy zlokalizować w biosie.

Dysk twardy nie łączy

    Niekiedy napęd taki jak dysk twardy może być powodem wieszania się całego komputera. Najłatwiej zlokalizować to poprzez podstawienie innego dysku i popracowanie na komputerze jakiś czas, co powinno potwierdzić czy też pomóc odrzucić ten trop.

Oczywiście przyczyn może być wiele i nie w sposób je tu wszystkie wymienić ale mam nadzieję, że artykuł i tak okaże się pomocny w rozwiązywaniu problemów z zawieszającym się komputerem.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl