Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Komputer wolno pracuje - mało pamięci

W drugiej części zajmiemy się kolejną potencjalną przyczyną dlaczego komputer wolno pracuje, jaką może być zbyt mała ilość pamięci dostępnej w naszym komputerze.

Komputer wolno pracuje - zbyt mało pamięci

Jak sprawdzić, czy przyczyną, że wolno działa komputer nie jest czasem zbyt mała ilość pamięci? Tu również z pomocą przyjdzie nam mendżer zadań Windows. Uruchamiamy go (ctrl+alt+delete).

menedzer_01.gif

Najpierw sprawdzamy w zakładce wydajność i widzimy wykres użycia pliku stron oraz informację o zajętości pamięci. W przypadku takim jak obok, jest ona w bardzo niewielkim stopniu zajęta. Jeśli jednak pamięci mamy niewiele i ilość dostępnej pamięci fizycznej jest niewielka mamy dwa wyjścia próbować wyłączć niektóre aplikacje uruchamiane przy starcie systemu, lub dokupić pamięci.

Niestety pamięć jest ogromnie ważna jeśli chodzi o wydajność naszego systemu. Jeśli jej brakuje to wiele informacji musi być zapisywane na dysku, który jest niestety wolniejszy niż pamięć operacyjna, przez co cały komputer wolno działa.

Symptomem braku pamięci jest to, że gdy mamy uruchomione kilka różnych okien - programów w tle powiedzmy 10, pracujemy na dwóch ostatnich i po jakimś czasie przełączamy pomiędzy okienkami i jeśli słyszymy wyraźną pracę dysku twardego podczas tego przełączania i wyraźne zwolnienie - musimy czekać to jest to informacja dla nas, że komputer korzysta z dysku twardego zamiast z pamięci operacyjnej. Jest to szczególnie szkodliwe, gdyż nie dość, że komputer działa wolno, to jeszcze zużywa nam niepotrzebnie dysk twardy.

O tym jak bardzo jest ważna wystarczająca ilość pamięci przekonałem się sam zmieniając komputer na nowszy, a zostawiając sobie starą, niewielką pamięć. Efekt był taki, że prawie nie widziałem różnicy w szybkości działania nowego komputera w zestawieniu ze starym. A procesor był dużo mocniejszy w nowym. Dopiero gdy dołożyłem pamięci komputer rozłożył skrzydła i mogłem się wówczas cieszyć z nowego sprzętu.

Jak jest minimalna pamieć potrzebna do komfortowej pracy? To zależy. Jeśli korzystamy z niewielu aplikacji uruchamianych naraz, to dla XP może wystarczyć nawet 256MB, choć nie polecam pracy na tak małej ilości pamięci. Jak testowałem swój komputer kiedyś to zauważyłem, że gdy uruchomiłem więcej aplikacji to 512MB było trochę za mało. Gdy dołożyłem pamięci tak, że było trochę ponad 512MB komputer pracował w miarę stabilnie. Ile zatem polecam pamięci dla XP? Wydaje mi się, że przy dzisiejszych cenach to można sobie pozwolić na 1-2GB pamięci. Dla Visty natomiast 1GB wydaje się być trochę mało...

menedzer_03.gif

Nawet jeśli nie mamy mało pamięci i nie mamy zamiaru dokładać do naszego komutera, to możemy spróbować sobie poradzić z małą ilością pamięci usuwając programy zbędne z listy programów uruchamianych przy starcie komputera. W znanym już nam menedżerze przechodzimy na zakładkę procesy, a następnie klikamy na użycie pamięci, tak że posortowane zostają procesy według użycia pamięci. Teraz szukamy tych które zajmują najwięcej i ewentualnie usuwamy je z listy poprzez "Zakończ proces".

Oczywiście pamiętajmy o tym, żeby sprawdzić do czego jest dany proces, bo nie wszystko można wyłączyć, oraz nie wszystko powinniśmy wyłączać - praca niektórych procesów jest wymagana, by komputer mógł pracować poprawnie.
Teraz, możemy przetestować, czy komputer chodzi wydajniej, szybiej, jeśli tak, to szukamy w aplikacjach, które zamknęliśmy informacji na przykład takiej jak "uruchom przy uruchamianiu systemu" - wiele z nich udostępnia taką możliwość w swoich opcjach/ustawieniach.

Jeśli nie znajdziemy to zawsze możemy użyć programu hijack do usunięcia zbędnych aplikacji w jednym z naszych artykułów opisujemy jak korzystać z tego programu.

Również program taki jak Ccleaner może pomóc wyczyścić wiele zbędnych, zalegających plików, ustawień, które spowalnianją pracę naszęgo komputera.

Być może rzeczywistym problemem, przez który nasz komputer pracuje wolno jest to, że złapaliśmy wirusa komputerowego - czytaj więcej.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl