Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Konfiguracja ekranu windows

Ustawienia monitora

Po zainstalowaniu systemu Windows Xp zanim zaczniemy instalować nowe programy warto dopasować wygląd i ustawienia do własnych potrzeb oraz do do sprzętu, który posiadamy.

Przykładowo jeśli mamy monitor LCD i obraz jest lekko rozmyty, wówczas oznacza to, że nie pracuje on w optymalnej dla siebie rozdzielczości, zatem należy przestawić ją tak, by obraz był wyraźny.

01_windows_conf.jpg

Po odpaleniu się systemu Windows klikamy prawym klawiszem myszy na ekranie. Pojawi się okienko, w którym wybieramy opcję "właściwości". Pozwoli to nam na ustawienie rozdzielczości ekranu.

02_windows_conf.jpgW okienku pokazanym obok wybieramy zakładkę ustawienia i tu możemy zmieniać informacje dotyczące jakości wyświetlanego obrazu. Minimalnym standardem jaki jest teraz przyjęty jest rozdzielczość 1024/768 pikseli. - możemy ją wybrać za pomocą suwaka.
03_windows_conf.jpgDajemy zastosuj i jeśli obraz jest wyświetlany stabilnie i jest ostry możemy zostać przy tej rozdzielczości, jeśli możliwości monitora są większe, możemy przesuwać suwak dalej w prawą stronę i spróbować wybrać optymalną rozdzielczość dla siebie. Jeśli rozdzielczość jaką ustawimy przekroczy możliwości monitora obraz zniknie i na ekranie pojawi się z reguły napis "out of range". Należy wtedy spokojnie poczekać 10 sekund a system powróci do poprzedniej rozdzielczości.
Pamiętajmy jednak aby nie ustawiać za wysokich rozdzielczości np. 1600/1200 na monitorze 15cali. W starszych monitorach (nie LCD) warto poeksperymentować, gdyż czasem ustawienie kolorów 16-bitowych, lub odświeżania trochę niższego pozwoli nam dopasować obraz tak, by był ostry i nie męczył naszego wzroku. Jest to niezwykle ważny element, często niezauważany, jednak od tego zależy nasze zdrowie, którego później już nie da się naprawić ani dokupić...
Jeśli używamy monitorów starszego typu (CRT) z kineskopem warto ustawić też częstotliwość odświeżania monitora, tak by wyeliminować przykre dla oczu mruganie. Powinno być ono przynajmniej 85Hz. Mruganie to możemy zauważyć przy odświeżaniu 60Hz, gdy popatrzymy obok ekranu i kontem będziemy widzieć monitor.
Pamiętajmy jednak, że ustawienie zbyt wysokiego odświeżania będzie powodowało rozmycie obrazu na ekranie. Dlatego należy metodą prób i błędów ustalić najoptymalniejsze. Odświeżanie powyżej 100Hz z reguły już tylko pogarsza obraz, gdyż monitor musi pracować na granicy swoich możliwości.
04_windows_conf.jpg

Zatem by zwiększyć częstotliwość odświeżania (zmniejszyć dokuczliwe mruganie obrazu) należy kliknąć na guziku zaawansowane a następnie wybrać monitor. Mamy wówczas dostęp do rozwijanego menu w którym wybieramy rozdzielczość.
Możemy też wybrać opcję karta->lista wszystkich trybów... - tam mamy już dokładny wybór wszystkich dostępnych trybów i rozdzielczości.

Jak włączyć pasek szybkiego uruchamiania programów

Kolejnymi ustawieniami systemu w zależności od upodobań może być np.:

05_windows_conf.jpg

Uruchomienie paska szybkiego uruchamiania. Klikamy prawym klawiszem myszki na dolnym pasku (na linii napisu start) i wybieramy właściwości z menu.

05b_windows_conf.jpgTu możemy zmieniać podstawowe opcje np. pokazać pasek szybkiego uruchamiania. Dzięki niemu otrzymujemy menu pozwalające na szybkie uruchamianie najczęściej używanych programów.
06_windows_conf.jpg- Tu też warto je umieścić poprzez przeciągnięcie. Pamiętajmy jednak, by przy przeciąganiu przytrzymać klawisz CTRL, wtedy to skopiujemy a nie przeniesiemy skrót do programu.
07_windows_conf.jpgGdy wybierzemy zakładkę Menu Start u góry możemy wybrać sposób wyświetlania menu, np. klasyczne menu start.

Wybór języka klawiatury

08_windows_conf.jpgJeśli nie zamierzamy pisać w innych językach np. używać niemieckich "umlautów". Warto usunąć opcję zmiany języka klawiatury. Zawsze można ją z powrotem włączyć a często automatycznie podczas pisania zmienia się np. na angielską i wówczas nie mamy polskich znaczków ąę itd. Klikamy na klawiaturce prawym klawiszem -> ustawienia i otrzymujemy okienko takie jak poniżej.
09_windows_conf.jpgTeraz zaznaczamy po kolei Stany Zjednoczone i dajemy usuń. Następnie Polski (214) i również usuń.
10_windows_conf.jpg

Powinno zostać tylko Polski (programisty). Wtedy zniknie nam ikonka języka. Jeśli jednak kiedyś okaże się, że potrzebna jest nam klawiatura niemiecka nie ma problemu:
Start->ustawienia->panel sterowania->Opcje regionalne i językowe->języki->szczegóły->dodaj - i instalujemy z wybrany język.

 


copyright © Pcwiedza.pl