Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jaką drukarkę kupić?

     Czym kierować się przy kupnie drukarki? W niniejszym artykule zajmiemy się przede wszystkim ekonomiczną sferą naszej przyszłej drukarki.

     Zanim zdecydujemy się na zakup drukarki warto rozpatrzyć kilka kwestii. 
Warto też wiedzieć, że z reguły przy nowych drukarkach dostajemy nie w pełni napełnione, lub tzw. startowe tusze/tonery o mniejszej pojemności, czyli np. zamiast 400 stron drukarka wydrukuje nam ok. 100 stron. Musimy więc już na wstępie zarezerwować gotówkę na zakup tuszu/toneru w najbliższym czasie.
Możemy też napełnić oryginalny tusz, lub kupić zamiennik. W obu tych przypadkach musimy pamiętać, że jeśli stosujemy nieoryginalne - napełniane tusze to producent może wywinąć się z udzielenia nam gwarancji mówiąc, że przyczyną ewentualnej usterki jest stosowanie niewłaściwego tuszu - jeśli chcemy być spokojni i nie chcemy ryzykować możemy przez czas trwania gwarancji używać tuszów oryginalnych a później już zdecydować samemu.

     Oprócz ceny i jakości druku, ważną sprawą przy kupnie drukarki są koszty jej eksploatacji.
Przykładowo, często jest tak, że kupujemy bardzo tanio drukarkę o względnie dobrych parametrach, jednak koszt wydrukowania jednej strony jest bardzo duży. Prozaiczny przykład może być taki:
Kupujemy drukarkę za 150zł. Tusz czarny do niej kosztuje 100zł i pozwala na wydrukowanie 400 stron o standardowym (5%) zaczernieniu.
Zatem koszt wydruku 1 strony wyniesie wtedy:
100zł dzielimy na 400 stron - otrzymujemy zatem 0,25zł za stronę.
To dość sporo jak na drukarkę.
Jak wiadomo wszystko zależy też od tego ile będziemy drukować w przyszłości - jeśli bardzo mało to ok. Jeśli jednak chcemy drukować np. z Internetu jakieś dokumenty, czasem e-booka, to warto rozważyć zakup innej bardziej ekonomicznej drukarki - nawet jeśli początkowa cena zakupu byłaby nieco wyższa.

Na co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie drukarki?

- Jakość wydruku (warto też poszukać opinii użytkowników w Internecie)
- Cenę kartridży/tonerów (ewentualnie cenę zamienników)
- Pojemność kartridża/tonera (często tusze są bardzo małe np. 5ml - pojemność ta jest bardzo mała i pozwala z reguły na wydruk bardzo małej ilości stron - nawet jednego e-booka nie uda nam się z tego wydrukować) - Rozsądna ilość zaczyna się od minimum 15-41 ml - choć takie z 41ml nie wiem czy są jeszcze produkowane.
- Jeśli się zdecydujemy na napełnianie to zwróćmy uwagę cenę napełniaczy (Zauważmy, że drukarki niektórych firm zawierają w sobie specjalny układ, który nie pozwoli nam na napełnienie kartridża, tzn. napełnimy, ale drukarka odczyta, że kartridż jest pusty i nie będzie drukować).

Jaką drukarkę wybrać?

Reasumując kiedy już wybierzemy drukarkę, którą chcemy kupić - sprawdźmy jakiego konkretnie rodzaju tuszu (toneru - dla drukarek laserowych) dany model używa. Wtedy możemy ocenić jaka jest wydajność tego tuszu/toneru, z reguły producent podaje np. 400 stron przy 5% zaczernieniu, lub dla toneru ok. 1000-3000 stron przy tym samym zaczernieniu.

Następnie sprawdzamy cenę nowego i regenerowanego tuszu/toneru a w kolejnym kroku przeliczamy koszt wydruku 1 strony i w ten sposób porównujemy pod względem ekonomicznym różne drukarki.

Możemy również sprawdzić, czy jest możliwe i ile kosztuje tusz (proszek w przypadku drukarki laserowej) do napełniania kartridża (kasety z tonerem dla laserówki) i samemu napełniać. Wystarczy tylko znać nazwę tuszu i poszukać w sieci   lub na allegro (Jeśli jeszcze nie masz konta w allegro - to nie problem możesz je założyć całkowicie bezpłatnie - www.allegro.pl) lub też ewentualnie zapytać w jakimkolwiek sklepie komputerowym z drukarkami.

Warto wybrać drukarkę, która ma przynajmniej 15-20 ml tuszu i jest dużo tanich zamienników i tuszy w sklepach i na allegro.

Same drukarki można kupić na stronie chociażby producenta HP: Drukarki wielofunkcyjne hp.

Zatem życzę udanych i ekonomicznych wydruków.


copyright © Pcwiedza.pl