Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Problemy z wolnym przegrywaniem danych z dysku na dysk

Gdy dysk twardy chodzi bardzo wolno – bardzo wolno przegrywa dane z dysku na dysk, lub tylko z płyty na dysk. Co może być przyczyną?
Najczęstszą przyczyną wolnej pracy dysku twardego jest przełączenie się jego w „tryb PIO”, co jest bardzo niekorzystne, gdyż tryb Ultra DMA jest o wiele szybszy i nie obciąża aż tak procesora. Ultra DMA to układ, który zdejmuje z procesora głównego nudny obowiązek przegrywania danych z jednego dysku na drugi, a mianowicie: Chcemy przegrać zdjęcia z dysku c: na dysk d: wówczas w trybie DMA procesor główny zleca układowi DMA zadanie: zajmij się przegraniem tych, sam zaś może zająć się innymi rzeczami które zechcemy wówczas zrobić. Dlatego podczas przegrywania plików w trybie DMA możemy coś zrobić jeszcze na swoim komputerze. Natomiast w trybie PIO procesor główny sam zajmuje się przegrywaniem plików – cóż za marnotrawstwo! Nie dość, że przegrywa kilka razy wolniej to jeszcze jest całkowicie tym zajęty i prawie nie reaguje na nasze polecenia.
Zatem jeśli masz takie objawy to natychmiast spróbuj rozwiązać ten problem, no chyba że lubisz się męczyć i tracić mnóstwo czasu na czekanie...

Jak to sprawdzić?
Start->Ustawienia->Panel sterowanie->System->Zakładka Sprzęt. Następnie button „Menedżer urządzeń”-> Kontrolery IDE ATA/ATAPI->Podstawowy kanał IDE- klikamy dwukrotnie i wybieramy zakładkę: „Ustawienia Zaawansowane”. Bieżący tryb transferu powinien być: Ultra DMA tryb .... (1,2,3,4,5 lub 6)
Jeśli jest tam tryb PIO to znaczy, że mamy kłopoty... i pasowałoby coś z tym zrobić.

 Co zrobić? Najczęstszym przyczyną jest:
niewłaściwy/niewłaściwie zainstalowany sterownik
jakiś konflikt sprzętowy np. dysku z płytą
uszkodzenie dysku, lub kontrolera dysku

Najpierw warto sprawdzić czy jest zainstalowany właściwy sterowniki dysku – najlepiej zainstalować z płyty CD dostarczonej przez producenta, lub ściągnąć ze strony producenta. Jak poszukać? Trzeba znać symbole płyty głównej komputera. Można je odczytać w dokumentacji dołączonej do komputera, pudełku do płyty głównej, lub też otworzyć skrzynkę komputera i  przeczytać – przeważnie jest napis na płycie głównej np. K7Z12. Pamiętajmy koniecznie o wyłączeniu go z prądu zanim zaczniemy cokolwiek rozkręcać. Szukamy wtedy stronę producenta płyty głównej następnie szukamy tam czegoś takiego jak download, lub driver i wyszukujemy po symbolach sterowników pasujących do naszego sprzętu.

Dysk twardy można ewentualnie sprawdzić zanosząc go np. do znajomego i wystarczy go wpiąć w jego komputer i zobaczyć, czy też tak wolno kopiuje dane. (Oczywiście pod warunkiem, że dysk w jego komputerze pracuje w trybie DMA!). Jeśli tak i po włożeniu naszego dysku twardego dane przegrywają się szybko to znaczy, że coś nie tak z dyskiem, ale z konfiguracją naszego komputera. Jeśli natomiast dysk w innym komputerze chodzi wolno to możemy mieć podejrzenie, że winny jest właśnie dysk - warto go jeszcze sprawdzić gdzieś indziej aby nie wystawić pochopnej diagnozy.




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl