Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Program do nagrywania pulpitu

    Dziś w erze wideo coraz to więcej osób zamiast pisać teksty nagrywa kursy, swoje opinie, relacje czy też reportarze w postaci ruchomego obrazu. Niekoniecznie musimy mieć kamerę wideo, by tego typu materiały tworzyć.

    Gdy chcemy tworzyć filmy będące odzwierciedleniem tego co robimy na pulpicie czy też w konkretnym programie z pomocą przyjdzie nam program do nagrywania pulpitu o nazwie Free Scereen Recorder. Jak wskazuje sama nazwa jest on darmowy. By go pobrać wpisujemy w wyszukiwarce internetowej jego nazwę, pobieramy go i instalujemy.

program_do_nagrywania_pulpitu.jpgPo uruchomieniu powinien wyglądać mniej więcej tak jak obok. Nie jest to program skomplikowany w obsłudze i w zasadzie można zacząć niemalże nagrywać bez jego nauki. Wyjaśnimy tylko kilka podstawowych ustawień.

Ustawienia główne

nagrywanie_pulpitu.jpg

W ustawieniach głównych możemy wybrać obszar jaki będzie nagrywany, czy wycinek, który przed nagraniem zaznaczymy myszką, czy obszar o konkretnym rozmiarze czy wreszcie cały ekran.

Później możemy wybrać opcję "Minimalize program on start recording" czyli by po naciśnięciu nagrywania program się zminimalizował i nie by widoczny na nagraniu.

Program do nagrywania pulpitu - nagrywanie

nagrywanie_pulpitu_programem.jpg

 Wciskamy nagrywanie, czyli guzik z czerwonym kółkiem i wówczas przy ustawieniach "Normal region" ukazanych wyżej będziemy mogli wyznaczyć ręcznie jaki obszar będzie nagrywany.

Klikamy myszką w miejscu początkowym i przeciągamy w dół jak to jest pokazane obok.

tworzenie_wideo.jpg

Gdy upuścimy lewy klawisz myszy powinny nam się ukazać zielone narożniki ukazujące obszar, który będzie się nagrywał. Tło, które widać obok to tło Gimpa...

By zakończyć nagrywanie możemy zmaksymalizować program Free Screen Recorder i nacisnąć guzik stop lub użyć klawiszu skrótu F9.

Wówczas uruchomi się opcja zapisania na dysku pliku i mamy gotowy filmik

Wideo z dźwiękiem czy bez?

    Jeśli chcemy, by dźwięk, czyli np. nasz komentarz też się nagrał musimy mieć podpięty mikrofon i uruchomić dźwięk.

free_screen_recorder.jpg

Standardowo dźwięk nie jest nagrywany więc by go mieć w wideo musimy zaznaczyć opcję "Record Audio" w okienku, które uruchomi się gdy wybierzemy z górnego menu Options->Audio Options.

Inne opcje pozwalają na wybranie źródła dźwięku, może to być np. domyślne wejście audio, czyli to wszystko co wchodzi do komputera a czego nie wyciszyliśmy w okienku dźwięku.

muzyka.jpgIkonkę tę możemy znaleźć na dolnym pasku przy zegarku. Następnie wybieramy Opcje->Właściwości, Urządzenie miksujące->...Audio Input (tu każdy może mieć coś innego ale ma być input a nie output, czyli to co się nagra a nie to co odtworzy) i wybieramy głośność danego wejścia, np. mikrofonu, CD, wejścia liniowego itd. Możemy też pewne urządzenia wyciszyć. Warto powyłączać nieużywane, by nie wchodziły dodatkowe szumy do naszego nagrania.

Możemy też ustawić format dźwięku, czy ma być stereo i w jakiej jakości - warto poeksperymentować i nie przesadzić, by nie otrzymać zbyt dużych plików.

Niżej ustawiamy kompresję dźwięku, gdy wciśniemy "Choose Compressed Format" będziemy mogli wybrać różne kodeki z opisami ile bitów na sekundę będzie potrzeba.

 Ustawienia wideo

ustawienia_obrazu_nagrywanie_pulpitu.jpg

W tym oknie można również ustawić odpowiednie kodowanie obrazu.

Nagrywanie kursów - widoczny kursor 

 

 nagrywanie_pulpitu_zolty_kursor.jpg

Część osób, które nagrywają kursy wideo z pewnością się ucieszy, gdy będzie mogło ustawić sobie kursor na żółto, by był bardziej widoczny, możemy to ustawić w kolejnym oknie ustawień.




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl