Programy biznes
K¹cik pocz¹tkuj¹cego

Gimp Harmonogram i bufory w łańcuchu krytycznym

     Ogromną rolę w metodzie łańcucha krytycznego odgrywają bufory zarówno cząstkowe jak i całkowite. Tym przede wszystkim różni się ta metoda od klasycznej. Bufory dodawane są w poszczególnych gałęziach na jej końcu i przy zakończeniu całego projektu a nie przy każdym zadaniu.

    To rozwiązanie, które dodatkowo będzie monitorowane pozwala na monitorowanie czy bufor jest w stanie dobrym, ryzykownym czy też krytycznym a tym samym na i szybkie reagowanie gdy coś jest nie tak, zanim powstanie sytuacja, że trzeba będzie tylko gasić pożary zamiast spokojnie pracować.

Najpierw zajmijmy się ustalaniem czasów poszczególnych zajęć a następnie dodamy bufory do konkretnych gałęzi.

Ustalamy czas trwania poszczególnych zadań w programie Project+

lancuch_krytyczny_06.jpg

Oczywiście każde zadanie ma swoją długość i rzadko się zdarza, by wszystkie były jednakowo długie, dlatego też wprowadźmy stosowne długości dla odpowiednich czynności.

Zmiany te możemy wykonać klikając na poszczególnych zadaniach i edytując czasy T50 i T90. T50 - czas optymistyczny, zakładamy, że zadanie uda się wykonać w tym czasie gdy nie wydarzy się nic co by mogło go opóźnić. Natomiast czas T90 to czas pesymistyczny, czyli wtedy, gdy wystąpią zdarzenia losowe ale i wydłużą cały proces, ale zadanie mimo tego da się wykonać.

Będzie to potrzebne przy ustalaniu czasu trwania buforów.

Ustalanie buforów cząstkowych dla podzadań.

    Każde podzadanie powinno otrzymać konkretny termin wykonania stosując metodę T50 czyli optymistyczną. Jak to jednak w życiu bywa to chyba każdy wie i niezmiernie rzadko udaje się, by wszystko poszło po naszej myśli zatem ustanawiamy dla każdej gałęzi bufor bezpieczeństwa, który może być np. ustanowiony jako

Suma (T90-T50)/2.

Taki bufor końcowy na każdej gałęzi daje nam jakieś nie za duże ani nie za małe pole manewru, by zdążyć z projektem na czas. Dodatkowo, gdy monitorujemy nasze zadania na diagramie RYG to w każdym momencie będziemy wiedzieli, że coś niedobrego dzieje się z naszym projektem i prawdopodobnie nie zdążymy na czas. Wtedy możemy wdrożyć plan naprawczy albo ewentualnie szukać ludzi, którzy by wsparli projekt, by go przyspieszyć.

Dzieje się to na bieżąco więc nie ma wielkiej szarpaniny pod warunkiem, że czasy udało się nam oszacować w miarę relistycznie. Jest dość wiarygodne, gdy podobny projekt już wykonywaliśmy, gorzej niestety jest wtedy, gdy takie zadanie wykonujemy pierwszy raz. Warto wtedy dać większy bufor końcowy, by nie było zbytniego stresu.

Zobaczmy jak dodać bufor w praktyce

lancuch_krytyczny_08.jpg

Klikamy danej grupie zadań a następnie na ikonce dodaj bufor, który automatycznie zostani wyliczony według przytoczonego już wyżej wzoru.

lancuch_krytyczny_09.jpg

Wykonujemy takie same operacje dla każdej ścieżki, czyli dodajemy bufory cząstkowe dla remontu:

  • Å‚azienki
  • pokoi.

Dla remontu korytarza nie dodaję bufora, ponieważ wykonuje to ta sama osoba więc nie ma sensu tego rozdzielać.

W zasadzie bufor drugi jest również buforem końcowym całego projektu.

Zauważmy, że u góry pojwiły się wskaźniki, dla każdego z buforów, który będziemy mogli kontrolować w miarę upływu czasu.

    Gdy będzie nam zależeć na szybszym wykonaniu projektu warto zapropoponować pierwszemu wykonawcy, czyli Markowi, by przejął część obowiązków Jacka a w ten sposób termin oddania projektu mógłby odbyć się kilka dni wcześniej.

Czytaj dalej: Project+ - dodawanie zadań
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Różne

copyright © Pcwiedza.pl