Programy biznes
K¹cik pocz¹tkuj¹cego

Gimp ZarzÄ…dzanie projektami - harmonogram projektu

     W zarządzaniu projektami ogromnie ważną rolę spełnia harmonogram projektu, podobnie z resztą jak rozkład zajęć lekcyjnych w szkole. Bez niego nie byłoby wiadomo na którą godzinę przyjść i jaki przedmiot będzie teraz prowadzony. To w rezultacie doprowadziłby do totalnego chaosu i prawdopodobnie do błogiego nic nie robienia lub też bezproduktywnego biegania tam i z powrotem...

    By uniknąć chaosu w pracy powinniśmy harmonogramować nasze zadania i prognozować co ile powinno zająć. Zobaczmy to w praktyce na naszym przykładzie z remontem łazienki

 

projectlibre_06.jpg

Pierwszym krokiem jaki zrobimy będzie modyfikacja czasu trwania poszczególnych prac w dniach. W polu Duration dla każdego zadania zmieniamy ilość dni na odpowiednią dla każdego zadania.

Zauważmy, że automatycznie zostaną skrócone lub wydłużone paski z zadaniami w wykresie Gantta. Ten czerwony oznacza ścieżkę krytyczną, czyli miejsce, które wyznacza minimalną długość trwania projektu. Oznacza to właśnie, że choćbyśmy nie wiem jak poskracali poprzednie zadania a to zostawili na tym poziomie to i tak projekt będzie mógł być uznany za zakończony, gdy zadania w czerwonym polu zostaną wykonane. Zatem by optymalizować i skracać czas trwania projektu należy właśnie skracać zadania ze ścieżki krytycznej.

projectlibre_10.jpg

Teraz zajmijmy się kolejnością trwania danych zadań. Załóżmy, że "Remont łazienki wykonuje jedna osoba oprócz zadania "kupić wannę, umywalkę...", które wykona trzecia osoba zaś "Remont korytarza" i "Remont pokoi" druga z osób.

Załóżmy też, że zadania te następują jedno po drugim. Zatem wystarczy je tylko zaznaczyć kolejno i wcisnąć ikonkę "link" z menu "Task". Zobaczmy obok na rysunku jak to wygląda w rzeczywistości.

To w takim razie mamy już za sobą pracę jednej osoby rozplanowaną. Pracę o nazwie "kupić wannę..." nie trzeba planować, bo wykona ją inna osoba, ale powstaje problem, że wanna dostraczona będzie dopiero później, zatem trzeba będzie zaplanować przestój lub może uda się to rozwiązać w inny sposób na razie zostawiamy tę sprawę nierozwiązaną.

Idźmy dalej i zaplanujmy pracę dla drugiej osoby i tu są dwie drogi można zaznaczyć podobnie jak powyżej wszystkie zadania oprócz grupujących i kliknąć ikonkę link, albo jak to zrobiłem tu złapać pierwsze zadanie i przeciągnąć je na drugie.

W ten sposób możemy ręcznie powiązać zadania, co przydaje się, gdy struktura wymaga wykonania zadań w innej kolejności niż ta jedno pod drugim.


projectlibre_11.jpg
Załóżmy jednak, że zadania będą wykonywane sekwencyjnie jedno po drugim zatem zaznaczamy je po kolei z ctrl i klik myszą na każdym z nich a następnie dajemy link.
projectlibre_12.jpg

W efekcie końcowym otrzymamy taką strukturę jak obok, czyli jedno zadanie się kończy to zaczynamy drugie.

Zauważmy, że zadania prowadzone przez różne osoby mogą być realizowane równolegle, co uwidacznia wykres Gantta. Tym razem drugi wykres został zaznaczony na czerwono czyli stał się teoretycznie ścieżką krytyczną. No cóż niekoniecznie tak będzie, bo gdy uwzględnimy, że pierwsza osoba będzie się pojawiać tylko na cztery godziny w najbliższym tygodniu to cała sprawa może się zmienić...

 

Czytaj dalej: Tworzenie listy zadań w ProjectLibre
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Różne

copyright © Pcwiedza.pl