Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Szablon Joomla - instalacja

     Oprócz zainstalowania, konfiguracji oraz wstawienia tekstów do Joomli warto zadbać, by grafika naszej strony WWW była w miarę unikalna. Do tego potrzebna nam będzie instalacja szablonu.

    Najprostszy sposobem dopasowania grafiki do swoich potrzeb jest zainstalowanie darmowego szablonu Joomli ściągniętego z sieci. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy utworzyć stronę firmową. W wielu przypadków zmuszeni będziemy do zamówienia grafiki "szytej na miarę" naszych potrzeb.
Wówczas możemy sprawą zająć się sami, lub zlecić to grafikowi, lub firmie komputerowej zajmującej się tworzeniem stron www.

W przypadku, gdy grafika strony nie musi być aż tak bardzo unikalna wówczas możemy pozwolić sobie na poszukanie darmowego lub taniego szablonu specjalnie przygotowanego pod Joomlę i z niego skorzystać. Instalacja takiego szablonu jest banalna. Tą sytuacją zajmiemy się w tym artykule.

Instalacja gotowego szablonu Joomli

W pierwszym kroku musimy zdobyć instalacyjny plik szablonu. Może to być spakowany plik szablonu o rozszerzeniu .zip.

joomla_33.jpg

Po zalogowaniu będąc w panelu administracyjnym Joomli z menu górnego wybieramy Rozszerzenia->Instalacje.

Następnie w dziale "Instaluj z pakietu" klikamy na button "Przeglądaj..." i znajdujemy na dysku plik z instalką szablonu a w kolejnym kroku "Wczytaj plik i zainstaluj".

Po poprawnym zainstalowaniu się szablonu przechodzimy do Rozszerzenia->Szablony.

joomla_34.jpg

Tu zaś klikamy na polu zaznaczania obok nowo zainstalowanego szablonu i dajemy Domyślny, lub po prostu klikamy na ikonce szarej gwiazdki szablonu tak, by stała się pomarańczowa. Tym sposobem ten szablon stanie się szablonem domyślnym.

Jak przypisać szablon do części strony?

      Gdy chcemy, by tylko część strony była widoczna w tym szablonie to zamiast ustawiać go jako domyślny możemy przypisać go do wybranych podstron witryny. W ten sposób tylko na wybranych podstronach będzie użyty ten template. Pozostałe możemy rozdzielić według własnych upodobań.

Może się to przydać np. gdy strona zawiera w sobie różne działy. Gdy piszemy o kredytach wówczas grafika szablonu może nawiązywać do tematyki bankowej. Gdy zaś w innym miejscu grupujemy artykuły dotyczące wynajmu mieszkań możemy tam umieścić ładne zdjęcie domów lub nowo wybudowanych bloków itp.

By przypisać szablon do podstron należy zaznaczyć pole obok nazwy szablonu i kliknąć na guzik Dopasuj.

joomla_35.jpg

Następnie na dole strony wybieramy podstrony, na których ma być użyty wybrany szablon. Zapisujemy i efekt powinien być widoczny po stronie klienta.

Oddzielnym tematem jest utworzenie własnego szablonu i wgranie go do strony, jednak w tym przypadku nie obędzie się bez zaprojektowania grafiki, pocięcia jej i wdrożenia do plików, co jednak wykracza poza kurs podstawowy. Nie jest to aż tak trudne, choć wymaga to jednak umiejętności graficznych oraz podstawowych edytorskich.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl