Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies



Tworzenie gier 2D i 3D
Animacja 2d
Grafika 3D
Tworzenie muzyki

Kącik początkującego

Gimp Jak wyświetlić obrazek - Android

     W tej lekcji nauczymy się wyświetlać obrazek na ekranie Androida za pomocą silnika do gier Corona SDK. W tym systemie jest to dość proste. Zapraszam do własnych testów.

    Naszą pracę zacznijmy od uruchomienia edytora "Corona Project Manager" i od utworzenia nowego projektu o nazwie obrazki a także od utworzenia pliku main.lua.
Na dysku twardym zlokalizujmy odpowiedni plik graficzny, który będziemy chcieli wyświetlić. W moim przypadku będzie to piłka plażowa. Można ją pobrać stąd:  pilka_plazowa.png  - (Należy kliknąć prawym klawiszem myszy na obrazku i dać "zapisz jako" na swoim komputerze a następnie wgrać do katalogu, gdzie są pliki projektu Corona SDK, czyli np. main.lua.)

corona_sdk_07.jpg
Następnie należy wybrać guzik "New Asset" i "Add Existing file" i wybrać plik pilka_plazowa.png. Wówczas do naszego projektu dodany zostanie nowy plik obrazka, który będzie dostępny z poziomu kodu.
corona_sdk_08.jpg

Teraz wyświetlimy go na ekranie naszej komórki a właściwie w jej programowym symulatorze.

Jak wyświetlić obrazek?
Wystarczy tylko przeciągnąć obrazek do kodu i już obrazek będzie się wyświetlał po uruchomieniu programu. Tak. Edytor sam dodał kod, który wygląda w następujący sposób:

local pilka_plazowa 

display.newImage("pilka_plazowa.png")

Oznacza to, że tworzymy zmienną lokalną o nazwie pilka_plazowa, której przypisujemy wynik działania funkcji display.newImage("nazwa_obrazka").

Od tej pory zmienna pilka_plazowa będzie reprezentować nasz obiekt, którym jest nasz obrazek piłki.

Zobaczmy, że w edytorze przy nazwie "main" pojawił się ciemnoczerwony znaczek, który oznacza, że w kodzie coś się zmieniło i by te zmiany były uwzględnione należy zapisać plik na dysk - dajemy zatem Plik->zapisz z górnego menu lub wygodniej ctrl+s.

corona_sdk_09.jpg

Teraz klikamy na ikonkę play o nazwie Launch i program się uruchomi na symulatorze smartfonu i w jego lewym górnym rogu powinien pojawić się nasz obrazek.


Przeźroczystość w obrazkach


     Jest jeszcze jeden bardzo ważny temat dotyczący obrazków a dotyczy on przeźroczystości. Gdy tworzymy obrazki na potrzeby użycia ich w tabletach trzeba pamiętać o tym, że choć piłka jest okrągła to jednak obrazek w postaci pliku jest zapisywany w formie prostokąta. Dlatego też trzeba tam, gdzie obiekt jest użyć konkretnego koloru natomiast wokół np. piłki użyć przeźroczystości a wtedy, gdy wkleimy taki obrazek do gry lub aplikacji to wkleimy samą piłkę a nie ją samą z prostokątnym tłem. Tego możemy dokonać zapisując w programie graficznym typu Photoshop czy też gimp.

Czytaj dalej: Jak wyświetlić obrazek - Android
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/tworzenie-gier/includes/funkcje.php on line 548

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/tworzenie-gier/includes/funkcje.php on line 548

Różne

copyright © Pcwiedza.pl