Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Style i nagłówki w tekście

Gdy już ustalimy jak ma wyglądać nagłówek to stworzymy sobie styl nagłówka, by wszystkie nagłówki wyglądały jednakowo w całej gazetce. Ułatwi to nam pracę później, gdyż nie będziemy musieli za każdym razem dla każdego nagłówka osobno ustawiać rozmiaru, koloru, pogrubienia i innych ustawień, tylko wybierzemy styl i gotowe.
 
scribus_13.jpgDajemy z menu górnego Edycja->Style akapitów. Otworzy się okienko takie jak obok. W nim natomiast dajemy "Nowy".
scribus_14.jpg

U góry wpisujemy nazwę np. "Nagłówek główny". Po prawej stronie specjalnie umieściłem okienko właściwości, które ustaliliśmy dla nagłówka głównego. Teraz wystarczy identycznie poustawiać wszystkie wartości dla nowego stylu i dać ok.
W okienku edytuj style pojawi się nowy styl. Uwaga! Należy pamiętać o naciśnięciu na "Zapisz" inaczej utracimy te ustawienia.

Analogicznie tworzymy styl nagłówka drugiego, czyli mniejszego, oraz tekst zwykły, który będzie wyznaczał jak ma wyglądać standardowy tekst.

W jaki sposób skorzystać z utworzonych styli?

scribus_15.jpg

By tekst, który wpiszemy stał się w formacie nagłówka głównego, wystarczy zaznaczyć ten tekst a następnie z menu Właściwości wybrać styl "Nagłówek główny" i już nasz tekst będzie w wymaganym formacie. W ten sam sposób musimy dopasować resztę styli, czyli nagłówek drugi i tekst zwykły.

W kolejnym kroku tworzymy blok na tekst główny, a następnie wpisujemy w niego tekst.

scribus_16.jpg

 Do niego wstawiamy tekst oraz ustawiamy styl nagłówka drugiego dla pierwszej linijki w tym bloku. (Wcześniej musimy zdefiniować styl i zapisać go).
Blok możemy dowolnie modyfikować za pomocą czerwonych kwadracików.

Zauważmy, że gdy blok będzie za mały i ilość tekstu przekroczy rozmiar boksu, to pojawi się w prawym dolnym rogu znacznik przekroczenia rozmiaru. Jednak tekst ten nie zniszczy naszego porządku i nie może wyjść poza blok, który zdefiniowaliśmy. Przy próbie zapisania całej gazetki na gotowo w formacie PDF otrzymamy ostrzeżenie, że w tym miejscu jest za małe pole i za dużo tekstu.
Jeśli możemy resztę tekstu, który się nie mieści przerzucić na inną stronę to możemy powiązać dane bloki i tekst będzie przepływał swobodnie, ale o tym w następnych rozdziałach.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl