Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies



Gimp - grafika
Dobre programy - tutoriale
Rne
K±cik pocz±tkuj±cego

Gimp Co trzeba wiedzieć o zaznaczaniu? - Kurs Gimp

    W niniejszym artykule spróbuję ukazać w jaki sposób zaznaczać. By nie przedłużać wstępu zapraszam do testów.

     Gdy chcemy zaznaczyć pewien obszar o regularnym prostokątnym kształcie najprawdopodobniej skorzystamy z zaznaczania prostokątnego (skrót klawiszowy to R). Samo skorzystanie z tej opcji jest bardzo proste i w zasadzie nie wymagałoby omówienia gdyby nie dodatkowe opcje, które warto zgłębić, by nie przeoczyć wielu możliwości jakie daje nam Gimp.

gimp_6.jpgKlikamy na narzędziu zaznaczania prostokątnego (R - skrót na klawiaturze), następnie należy kliknąć na początku obszaru i przeciągnąć myszką tak by powstał prostokąt zawierający obszar, który ma być zaznaczony i puszczamy lewy klawisz myszy. Teraz pojawi się prostokąt z kwadracikami, które pozwalają na ewentualną edycję zaznaczenia, czyli możemy w razie czego powiększyć lub pomniejszyć wielkość zaznaczenia.
gimp_7.jpg
Jeśli złapiemy za bok zaznaczenia to będziemy mogli je zwiększyć lub zmniejszyć ale tylko w lewo lub prawo. Daje to gwarancję, że nie zmienimy rozmiaru w górę lub w dół. Warto zatem poeksperymentować.
gimp_8.jpg

Przyjrzyjmy się teraz uważnie ikonkom ukazanym obok na obrazku. pomogą one nam edytować nasze zaznaczenie. Niekiedy przecież potrzebne jest wycięcie kawałka zaznaczenia i zaznaczenie obszaru o nieregularnym kształcie.

Omówimy teraz kolejno ikonki:

  • ZastÄ™powanie zaznaczenia - za każdym razem jak tworzymy zaznaczenie pojawia siÄ™ nowe
  • dodanie do zaznaczenia - (shift) gdy zaznaczymy tÄ… ikonkÄ™, lub przy tworzeniu zaznaczenia zostanie dodane nowe zaznaczenie
  • odejmowanie zaznaczenia - (ctrl) możemy wykroić kawaÅ‚ek
  • wspólna część - (ctrl+shift) pozostanie część wspólna z nowego i starego zaznaczenia
gimp_9.jpg

A teraz zobaczmy to w akcji! Zachęcam do testów - nie zajmie to wiele czasu a doświadczenie rośnie gdy testujemy!

Mając jedno zaznaczenie wciskamy najpierw shift a później tworzymy nowe zaznaczenie. Gdy wciskamy ctrl i tworzymy nowe wcinamy się w głąb starego i "wygryzamy" z niego kawałek.

Oczywiście nie musimy się ograniczać do prostokątu równie dobrze możemy wyciąć sobie ze starego zaznaczenia elipsę!



Czytaj dalej: Co można zrobić z zaznaczeniem?
Różne

copyright © Pcwiedza.pl