Animacja 2d
Tworzenie gier 2D i 3D

Montaż filmu
Grafika 3D
Tworzenie muzyki
Kcik pocztkujcego

Gimp Jak usunąć szum z filmu

   Wcześniej mówiliśmy o filtrach wideo, tym razem będzie o filtrach audio do zastosowania na dźwiękach w filmie. VirutalDub daje możliwość podjęcia różnych działań na ścieżce dźwiękowej w filmie.

    Dzięki odpowiednim funkcjom w programie VirtualDub otrzymujemy narzędzie pozwalające zastosować np. filtr górnoprzepustowy lub dolnoprzepustowy. Dzięki temu możemy przykładowo odsiać szum z filmu, który jak to jest ogólnie wiadome jest dźwiękiem o wysokich częstotliwościach. Oczywiście musimy odfiltrować wysokie tony od takiej częstotliwości, która nie zniekształci naszej ścieżki dźwiękowej w edytowanym filmie.

Jak usunąć szum z filmu za pomocą filtrów audio w VirtualDUB

virtual_dub_24.jpg

Ładujemy zaszumiony film do VirtualDub a następnie wybieramy z menu Audio Filters... (Jeśli nie jest aktywne to trzeba wybrać z menu Audio opcję Full processing mode, co jest zaznaczone obok na zdjęciu).

virtual_dub_25.jpg

Następnie klikamy na Add w otworzonym właśnie okienku dialogowym.

virtual_dub_26.jpg

Teraz, by filtr dolnoprzepustowy zadziałał trzeba wybrać "input" i nacisnąć guzik Add. Następnie "output" oraz "lowpass" czyli filtr dolnoprzepustowy.

Program jest tak skonfigurowany, że aby zadziałały filtry audio w nim zgromadzone trzeba wpiąć ten filtr między wejście i wyjście i wszystko połączyć strzałkami.

Zobaczmy jak tego dokonać.

virtual_dub_27.jpg

Ustawiamy kolejne bloczki od lewej do prawej i łapiemy myszką za wystający z bloczku input wypustkę i przeciągamy strzałkę do wejścia filtru lowpass tak aż strzałka stanie się zielona. Wówczas puszczamy lewy klawisz myszy i bloczki stają się połączone. Następnie taką samą strzałkę przeciągamy z filtru lowpass do bloczku output.

Teraz możemy nacisnąć button "Test" z prawej kolumny guzików i usłyszeć jak brzmi nasza odfiltrowana ścieżka dźwiękowa.

virtual_dub_28.jpg

Gdy efekt jest zbyt słaby lub zbyt mocny możemy zmienić parametry filtru zmieniając częstotliwość jego tłumienia wysokich tonów. Klikamy wtedy na bloczku, którego parametry chcemy zmieniać, czyli w naszym przypadku filtr lowpass.

Następnie wciskamy guzik Configure i uruchomi się wtedy kolejne okienko dialogowe w którym wybieramy częstotliwość od której będą ucinane wysokie tony czyli między innymi szum. Im wyższa wartość tym mniejsze działanie filtru.

Gdy efekt będzie nas zadowalał naciskamy Ok.

virtual_dub_29.jpg

Dla przypomnienia piszę jeszcze o tym, że w VirtualDub można uruchamiać zarówno film oryginalny jak również plik wyjściowy. W tym przypadku możemy z powodzieniem wykorzystać to do porównania oryginału z tym co uzyskaliśmy po zastosowaniu filtru dolnoprzepustowemu.

Klikamy zatem najpierw w play z literką I - czyli input a zatem niezmieniony film a następnie play z literką O czyli output a zatem po zastosowaniu filtru.

Gdybyśmy na tym etapie zechcieli jeszcze skorygować wartość filtru to oczywiście nie ma problemu. Wystarczy tylko wejść do górnego menu Audio->Filters... i modyfikować.Czytaj dalej: Jak rozjaśnić film?
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Różne

copyright © Pcwiedza.pl