Animacja 2d
Tworzenie gier 2D i 3D

Montaż filmu
Grafika 3D
Tworzenie muzyki
Kcik pocztkujcego

Gimp Jak pociąć film?

    Przejdźmy teraz do bardzo ważnej i niezmiernie przydatnej funkcji jaką jest możliwość pocięcia filmu, wycięcia z niego niepotrzebnych fragmentów a także dowolnego kopiowania poszczególnych kawałków filmu.

Program VirtualDub oferuje możliwość zaznaczenia fragmentu filmu a później operacje na tym zaznaczonym fragmencie. Co możemy między innymi zrobić z zaznaczonym fragmentem clipu filmowego? Zobaczmy poniżej:

  • skopiować/wyciąć do schowka
  • usunąć
  • wkleić w innym miejscu
  • przyciąć cały clip do zaznaczenia

Jak zaznaczyć fragment filmu?

virtual_dub_17.jpg

Aby zaznaczyć fragment filmu należy na linii czasu przejść do odpowiedniego miejsca, czyli do klatki filmu od którego ma się zaczynać zaznaczenie i nacisnąć ikonkę startu zaznaczenia widoczną na dole ekranu pod linią czasu lub wybrać z menu górnego Edit->Set selection start lub też użyć skrótu klawiszowego naciskając home.

virtual_dub_18.jpg

Następnie przechodzimy do miejsca, gdzie zaznaczenie ma się kończyć w wciskamy guzik zaznczony na czerwono pod linią czasu ewentualnie klawisz "end" lub z górnego menu Edit->Set selection end.

Gdy okaże się, że zaznaczenie trzeba skorygować to nie będzie z tym problemu, gdyż wystarczy przejść do właściwej klatki filmu i ponownie wybrać start lub koniec zaznaczenia tak jak to zrobiliśmy powyżej.

Możemy też usunąć całe zaznaczenie wybierając Edit->Clear selection.

W ten sposób uzyskaliśmy zaznaczenie fragmentu filmu z którym możemy zrobić wypunktowane wyżej operacje.

Zanim przejdziemy dalej chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to, że do zaznaczenia fragmentu z dokładnością do pojedynczej klatki pomocne będą narzędzia do sterowania filmem w postaci guzików obok klawisza play i stop oraz  z górnego menu "Go". Zauważmy, że możamy tam precyzyjnie za pomocą intuicyjnych skrótów klawiszowych sterować aktualną pozycją w filmie, np. za pomocą strzałek w lewo i w prawo przemieszamy się klatka po klatce w tył i w przód filmu, gdy do strzałek dodamy ctrl to pójdziemy na początek lub na koniec clipu zaś dodanie alta spowoduje przesuniecie o 50 klatek.

Jak wyciąć fragment filmu?

virtual_dub_19.jpg

Mając zaznaczony już fragment filmu przechodzimy teraz do menu Edit i wybieramy Copy (lub ctrl+c z klawiatury) i już mamy w schowku nasz fragment filmu, który następnie możemy np. powielić na końcu. Oczywiście zaznoczony fragment możemy też usunąć naciskając delete lub Edit->Delete.

By wkleić ten zaznaczony fragment filmu przechodzimy do wybranego miejsca i wybieramy Edit->Paste lub ctrl+v z klawiatury i to już wszystko. Prawda, że proste?

Gdy chcemy, by w filmie został jedynie zaznaczony fragment to wybieramy z górnego menu Edit->Crop to selection i wszystko co poza zaznaczeniem zostanie usunięte.

Czytaj dalej: Jak rozjaśnić film?
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Różne

copyright © Pcwiedza.pl