Animacja 2d
Tworzenie gier 2D i 3D

Montaż filmu
Grafika 3D
Tworzenie muzyki
K±cik pocz±tkuj±cego

Gimp Poziomy w filmie - VirtualDub

    Wracamy do problemu fioletowych chmur, które nie wyglądają zbyt naturalnie i o ile nie chcemy tego efektu uzyskać specjalnie to warto usunąć ten problem. Spróbujemy tego dokonać korzystając z użytych już filtrów a także dodając kolejny o nazwie levels - poziomy.

   Filtr ten pozwala na dostosowanie poziomów podobnie jak w wielu programach graficznych takich jak Photoshop czy też darmowy Gimp. Zobaczmy zatem jak to działa w praktyce.

Problem z chmurami jest taki, że jeśli za pomocą filtrów jasności/kolorów czy też innych uzyskamy odpowienią kolorystykę dla drzew to jednocześnie psuje się kolorystyka chmur. Problem możnaby próbować usuwać stosując specjalistyczne oprogramowanie, które pozwalałoby zastosować odpowiednie maski by zmieniając ustawienia dla drzew nie ruszać nieba. Możemy jednak pójść na pewien kompromis i po prostu... zrezygnować z chmur czyli tak rozjaśnić obraz, by chmury po prostu zniknęły...

virtual_dub_14.jpg

Jesli zdecydujemy się na tą opcję to najpierw wchodzimy na listę użytych filtrów (Video->Filters...) i klikamy na filtrze brightness czyli rozjaśnianie. Następnie tak manipulujemy jasnością i kontrastem by doprowadzić do zniknięcia chmur.

Wtedy jednak powstaje kolejny problem... Drzewa są nienaturalnie rozjaśnione i cały film zaczyna wyglądać jakby był prześwietlony...

Jest na to rada. Z pomocą przychodzi nam tu tytułowy filtr o nazwie "Levels" czyli poziomy.

virtual_dub_15.jpg

Filtr ten za pomocą środkowego suwaka pozwala nam przyciemnić nieco obraz - niestety w moim przypadku pozostał najciemniejszy fragment chmury, który jednak zniknął gdy przesunąłem prawy suwak nieco w lewo. Dzięki zmianie poziomów czerni i bieli obraz znów z wyblakłego filmu stał się nieco bardziej wyrazisty.

virtual_dub_16.jpg

Efekt końcowy naszego działania widoczny jest obok.

Może nie jest to idealne rozwiązanie, bo utraciliśmy część informacji z obrazu jednak w niektórych przypadkach może się ono sprawdzić.

Najlepiej jest tak nagrywać filmy, by nie trzeba było ich później tak drastycznie obrabiać no ale łatwo powiedzieć a ciężej wykonać tym bardziej wtedy, gdy dostajemy już gotowe filmy sprzed kilku miesięcy i nie ma możliwości powrotu do miejsca gdzie nagrywany był film.



Czytaj dalej: Jak rozjaśnić film?
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Różne

copyright © Pcwiedza.pl