Animacja 2d
Tworzenie gier 2D i 3D

Montaż filmu
Grafika 3D
Tworzenie muzyki
Kcik pocztkujcego

Gimp Jak narysować twarz w Toon Boom

    Toon Boom Studio ma dość sporo narzędzi pozwalających na rysowanie przedmiotów czy też postaci. W tym artykule zajmiemy się właśnie nimi.

    Przy tworzeniu rysunków odręcznych najlepiej posłużyć się tabletem graficznym - (takim z rysikiem np. firmy Wacom), choć można rysować za pomocą myszki, ale do wygodnych i łatwych to to wtedy nie należy.

Jak narysować twarz?

Uruchamiamy program i wybieramy narzędzie.

toon_boom_19.jpg

 Jednym z narzędzi jakie mamy dostępne w Toon Boom Studio są:

  • pędzel
  • ołówek
  • narzędzie rysowania prostokątów
  • narzędzie rysowania elips
  • narzędzie rysowania łuków
  • oraz narzędzie do rysowania linii

Są one dostępne po lewej stronie programu. Oczywiście możemy sobie wybrać kolor z palety znajdującej się po prawej stronie programu a także grubość z jaką będziemy rysować w zakładce "Pen" znajdującej się pod zakładką palety kolorów.

Dla posiadaczy tabletów graficznych jest dobra wiadomość. Program rozpoznaje siłę nacisku i za pomocą panelu poniżej wyboru pędzli możemy wybrać minimalną grubość linii i maksymalną oraz natężenie jej automatycznego wygładzania. Tą maksymalną/minimalną grubość linii możemy sobie regulować samemu za pomocą suwaków.

toon_boom_20.jpg

Rysujmy więc!

Zaczniemy od głowy. Jako że chcemy rysować od razu na gotowo możemy zdecydować się na rysowanie za pomocą gotowych narzędzi takich jak elipsy oraz polyline.

W pierwszej kolejności rysujemy elipsę wyznaczającą kształt głowy, następnie rysujemy oczy też za pomocą narzędzia elipsy oraz powieki rysując kolejną elipsę wpisaną w oko. W kolejnym kroku rysujemy usta za pomocą polyline - górę ust narysowałem już zwykłym pędzlem odręcznie. Zachęcam jednak w miarę możliwości korzystać z narzędzi dających wręcz idealną jakość linii. Gdy zaś korzystamy pędzla czy ołówka warto eksperymentować z wygładzaniem linii, by nie była zbyt postrzępiona przy odręcznym rysowaniu.

toon_boom_21.jpg

Teraz możemy utworzyć gałki oczne też za pomocą elipsy i wybrać narzędzie wypełniania w kolorze czarnym. Prawe oko ukazuje elipse bez wypełnienia, natomiast lewe jest już z wypełnieniem. Dodatkowo w lewym oku dodaliśmy odblask za pomocą malutkiej elipsy w kolorze białym, wybranym z palety kolorów.

Oczy można rysować oddzielnie lewe i prawe, jednak w dobie komputerów zachęcamy do utworzenia jednego oka na gotowo i skopiowania go poprzez zaznaczenie wszystkich jego elementów i naciśnięcie kombinacji klawiszów na klawiaturze ctrl+c a następnie ctrl+v a następnie przesunięcie oka na właściwe miejsce. W ten sposób oszczędzamy czas a także sprawiamy, że lewe oko jest identyczne z prawym i choć nie jest to wymóg to jednak lepiej żeby się te oczy od siebie za bardzo nie różniły.

Ucho rysujemy już odręcznie i kopiujemy według powyższej zasady i przenosimy na drugą stronę głowy a następnie obracamy - narzędzie uruchomi się gdy zbliżymy wskaźnik myszy do rogu zaznaczonego aktualnie ucha, będąc na narzędziu "Select" (narzędzie zaznaczone na czerwono na zdjęciu obok).

toon_boom_22.jpg
Dorysowujemy włosy, nos i głowę mamy "z głowy"...


Czytaj dalej: Tworzenie animacji - tutorial
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/grafika/includes/funkcje.php on line 531

Różne

copyright © Pcwiedza.pl