Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Inkscape - grafika wektorowa
Dobre programy - tutoriale

Kącik początkującego
Katalog stron
Graficzne
Audio
Edukacyjne

Gimp Rysowanie z pomocą linii pomocniczych

    Linie pomocnicze są bardzo ważnym elementem programu graficznego nie tylko wektorowego. To dzięki nim możemy wykonać coś precyzyjnego w łatwy i szybki sposób.

    Jak wygląda sposób rysowania z pomocą linii pomocniczych? Otóż zamiast od razu uruchamiać machinę rysowniczą, czyli ołówek czy też np. narzędzia rysowania figur lecz najpierw wszystko wymiarujemy liniamii pomocniczymi, następnie ustawiamy opcję przyciągania do prowadnic i dopiero wtedy rysujemy.

Duża część procesu rysowania zostaje w tej sytuacji przeniesiona na ustawianie linii pomocniczych, zaś samo rysowanie to już tylko techniczne działania..., tak jakby to była kolorowanka do zamalowania...

Jest to bardzo przydatne w przypadku rysunków technicznych oraz w takich, w których górę bierze wierność oddania wymiarów, proporcji rysunku niż artystyczość.

Narysujmy więc prosty dom

inkscape_93.jpg

Zanim zaczniemy cokolwiek rysować ustawiamy sobie linie pomocnicze. Dokonujemy tego łapiąc za linijkę boczną, lub górną w zależności czy jest nam potrzebna linia pionowa czy pozioma.

Najlepiej jest ustawiać wszystko do linijki zatem ustawiamy dwie linie pomocnicze pionowe oraz trzy linie poziome. Dwie ograniczające same mury a jedna dodatkowo ograniczająca dach.

inkscape_94.jpg

Teraz przydałoby się dokończyć dach a ten w naszym przypadku będzie skośny. Skąd wziąć jednak skośne linie pomocnicze?

Najpierw bierzemy linię zwykłą np. boczną przeciągamy ją w wyznaczone miejsce a następnie przytrzyujemy klawisz shift. Zauważmy, że wówczas kursor zmienia się na strzałki wskazujące rotowanie. Super! Teraz wystarczy kliknąć i zmienić kąt na odpowiedni. Jednak bez przytrzymanego dodatkowo ctrla raczej się nie obędzie...

Trzymając Ctrl uzyskujemy skokowe zmiany rotacji linii pomocniczej co 15stopni. Zatem gdy chcemy mieć 45 wówczas wystarczy wykonać trzy kroki już gotowe.

Wyrównujemy linię i powtarzamy te operacje dla drugiej strony dachu.

inkscape_95.jpg

Możemy również wyregulować wysokość dachu, czyli ewentualnie podnieść lub obniżyć linię pomocniczą ograniczającą dach od góry.

Teraz obrysowujemy dach za pomocą ołówka zaś zawartość wypełniamy kolorem czerwonym.

inkscape_96.jpg

Narysujmy tą samą techniką również okna i drzwi.

Może rysunek zaczyna wyglądać jak poszatkowany, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by niepotrzebne już linie poocnicze pousuwać.

Te nowe jednak są bardzo potrzebne, gdzyż dzięki nim w sposób szybki możemy narysować okna dokładnie i symetrycznie od lewej i prawej strony rogu domu a także w jednakowym odstępie od dachu i od ziemi.

Ta dodatkowa praca z ustawianiem linii pomocniczy teraz procentuje, gdyż nie musimy na oko ustawiać okien, czy drzwi. To wszystko wyszło na tyle dokładnie na ile dokładnie ustawiliśmy linie pomocnicze.

Na etapie rysowania nie musimy już niczego przeliczać, gdyż najpierw umieściliśmy linie pomocnicze dla okien w odległości przykładowo czterech kratek od lewej, następnie prawe również czterech kratek ale od prawej, natomiast drzwi nie powinno być problemu by je w równych odstępach ustawić.

Mając linie pomocnicze wykonujemy już tylko szybką robotę, która jest jednak bardzo precyzyjnie i dokładnie z zachowanymi proprcjami zrealizowana, co jest niewątpliwą zaletą. Tej metody niekoniecznie musimy stosować przy artystycznych rysunkach, bo tam niekoeniecznie będziemy nie dbamy o symetrię itp. W przypadku rysunków technicznych jednak linie pomocnicze pomagają i to bardzo.



Czytaj dalej: Gradient - nakładanie
Ebooki




copyright © Pcwiedza.pl