Programy biznes
Kcik pocztkujcego

Gimp FreeMind - mapy myśli darmowy program

    Mapy myśli to często wykorzystywane narzędzie do prezentacji danych lub ideii. Dziś prezentuję darmowy program o nazwie FreeMind, który umożliwia tworzenie własnych dokumentów i zapisywanie danych w ten właśnie sposób na swoim komputerze.

mindmap_03.jpg     Zaletą map myśli jest możliwość zapisania dużej ilości skrótów myślowych na niewielkiej powierzchni. Oczywiście o ile korzystamy z narzędzi zainstalowanych na komputerze, by w przypadku zwykłych rysunków nie możemy zwinąć i rozwinąć danego węzła jednym kliknięciem.

Przykład zastosowania

     Mapy myśli to specyficzna forma zapisu danych, bo nie umieszczamy tam wszystkich informacji lecz pewne skróty myślowe. Polega to na tym, że gdy przeczytamy np. książkę i nie zrobimy sobie streszczenia w postaci słów kluczowych wówczas często nawet zaraz po jej przeczytaniu ciężko jest sobie przypomnieć co tam było napisane. Pisanie streszczenia zadnie po zdaniu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż też zajmuje sporo miejsca i ciężko jest natychmiast dotrzeć do sedna sprawy.
Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest zapisanie struktury niejako analogicznej do listy wypunktowanego spisu treści ale w formie mapy myśli, która zawierać będzie jedynie słowa czy zdania kluczowe. Gdy przeczytamy taki skrót to prawdopodobnie przypomnimy sobie cały kontekst i wydarzenia, którego ten temat dotyczył.

W ten właśnie sposób otrzymujemy narzędzie do skondensowania naszej wiedzy w niewielkiej strukturze bez otoczki, która zaciemniłaby obraz a którą w razie konieczności powinniśmy sobie przypomnieć na podstawie odczytanych zdań kluczowych.

Program FreeMind znakomicie realizuje to zadanie i zachęcam do jego zainstalowania i używania.

Teraz ukażę na podstawie kilku kroków jak program działa i jak się w nim poruszać.


Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Różne

copyright © Pcwiedza.pl