Programy biznes
Kcik pocztkujcego

Gimp Project+ - łańcuch krytyczny - darmowy program

    Prezentujemy tu kolejny już darmowy program do zarządzania projektami o nazwie Project+. Czynnik, który zaważył o tym, że zdecydowałem się na prezentację tego programu na łamach niniejszego portalu jest to, że obsługuje on bardzo ciekawą i efektywną metodę zarządzania projektami a mianowicie metodę łańcuch krytycznego.

Czym jest i jakie korzyści daje ta metoda?

 lancuch_krytyczny_01.jpg  W standardowym systemie zarządzania projektami każde zadanie dostaje pewien przydział czasowy oraz każdy z reguły dodaje sobie pewien często dość spory margines czasowy na jego wykonanie. Przykładowo, gdy daną czynność można wykonać w trzy dni to dodawany jest bufor o długości np. jednego dnia. Niby wszystko w porządku jednak psychologia podpowiada, że niestety gdy mamy za dużo czasu na wykonanie danego zadania to go z reguły ... marnujemy.

Żyjąc w swego rodzaju komforcie zadanie spychane jest często na ostanią chwilę podobnie jak w przypadku studenta, który do egzaminu przygotowuje się w przeddzień lub co gorsza w ostatnią noc przed sprawdzianem mimo, że można było zacząć kilka dni wcześniej i spokojnie zdążyć ze wszystkim.

Niebezpieczeństwem takiego działania jest jednak to, że gdy w tym ostatnim czasie wydarzy się coś nieoczekiwanego to na pewno nie zdążymy się nauczyć do egzaminu czy też na pewno nie zdążymy z projektem na czas.

lancuch_krytyczny_02.jpgW celu ominięcia tej niedogodności zasadne jest nie dawanie sobie wcale żadnego zapasu dla poszczególnych zadań a jedynie dodanie na końcu bufora końcowego projektu, który podczas realizacji bacznie obserwujemy. Dzięki temu już na początku pracy zamiast w ostatniej chwili będziemy wiedzieli, że coś jest nie tak z terminowością naszego projektu i działając dalej w ten sam sposób na pewno nie zdążymy na czas. Gdy monitorujemy takie zadanie od razu możemy przystąpić do naprawy póki jest to jeszcze możliwe a w ciężkich przypadkach możemy się zdecydować, by zlecić część zadań komuś innemu. Gdybyśmy nie monitorowali całego procesu wówczas na końcu dowiedzielibyśmy się że nie zdążymy a wtedy mogłoby być już za późno.

Zamieszczony wyżej obrazek ukazuje stan projektu i dopóki znajdujemy się na zielonym polu nie musimy wprowadzać żadnych zmian, gdy wchodzimy na pole żółte to oznacza to, że coś nie tak zaczyna się dziać i trzeba bacznie obserwować i warto podjąć działania by znów powrócić na zielone pole. Jeśli wchodzimy natomiast na czerwone pole to oznacza to, że jeśli na nim zostaniemy to nie zdążymy z realizacją projektu na czas. Trzeba więc szybko podjąć kroki naprawcze!

Po tej przydługiej teorii zapraszam do zapoznania się z programem i nawet jeśli teraz jest coś niejasne to myślę, że powinno się to wyjaśnić podczas pracy nad konkretnym przykładem, który oczywiście celowo jest taki sam jak w przypadku opisu programów GanttProject i ProjectLibre.
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Różne

copyright © Pcwiedza.pl