Programy biznes
Kcik pocztkujcego

Gimp Szyfrowanie map myśli

    Mapy myśli, które tworzymy samodzielnie mogą zawierać cenne i czasami newralgiczne dane, które nigdy nie powinny wyciec. Gdy przykładowo w mapach myśli przechowujemy strategiczne plany dla działania firmy wówczas warto zaszyfrować nasze mapy. 

Jak tego dokonać w programie FreeMind? Zobaczmy to na przykładzie.

mindmap_04.jpg

Gdy chcemy nasze mapy zabezpieczyć przed niepowołanym otwarciem to wystarczy wybrać z menu "Plik->Utwórz zaszyfrowaną mapę". Utworzona zostanie wówczas nowa mapa, która będzie zaszyfrowana i za każdym razem, kiedy będziemy ją otwierać to będzie ona zwinięta i dopóki nie wpiszemy hasła dopóty nie wyciśniemy z niej jakichkolwiek danych.

Mapę odkodowujemy korzystając z górnego menu: Narzędzia->Włącz/wyłącz szyfrowanie.

mindmap_05.jpg

Problem z kodowaniem pojawia się jednak wtedy, gdy mamy już mapę i chcielibyśmy ją zakodować... Czy da się coś z tym zrobić? Oczywiście!

Trzeba podobnie jak powyżej utworzyć nową mapę a następnie skopiować do niej wcześniej już utworzoną. Jak to zrobić?

Otóż zaznaczamy w niezaszyfrowanej mapie główne węzły, czyli przytrzymujemy ctrl i klikamy na wszystkich głównych węzłach - tych najbliżej korzenia aż zostaną podświetlone na szaro. (Tymi dalszymi się nie przejmujemy bo one zostaną też skopiowane). Kopiujemy je do schowka naciskając ctrl+c.

mindmap_06.jpg

Następnie przechodzimy do nowo utworzonej mapy zaszyfrowanej (wygląda jak ta z pierwszego zdjęcia u góry), klikamy w węzeł główny i wciskamy klawisze ctrl+v.

Zobaczmy obok co się stanie po tej operacji. Mapa została dodana do głównego węzła. Możemy ewentualnie porozkładać równomiernie poszczególne gałęzie na lewo i to wszystko.

Szyfrowanie pojedynczego węzła

Niekiedy zachodzi potrzeba zakodowania tylko jednego węzła, bo reszta jest jawna.

mindmap_07.jpg

Wtedy przychodzi nam z pomocą opcja "Narzędzia->Wstaw zaszyfrowany węzeł".

Otworzy się wówczas okienko do którego trzeba będzie wpisać dwukrotnie wybrane przez nas hasło. Powstanie wówczas węzeł z kłódką zabezpieczony tym szyfrem, który trzeba zapamiętać, bo bez niego nie dostaniemy się w przyszłości do tego poufnego węzła.Czytaj dalej: Jak tworzyć mapy myśli?
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/programy-biznes/includes/funkcje.php on line 519

Różne

copyright © Pcwiedza.pl