Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies



Tworzenie gier 2D i 3D
Animacja 2d
Grafika 3D
Tworzenie muzyki

Kącik początkującego

Gimp Zmiana kształtu ciała fizycznego

      W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się o tym, że proste umieszczenie obiektów w silniku jest odpowiednie jedynie wtedy, gdy są one prostokątne i najlepiej mają wymiar dokładny lub zbliżony do wstawionego zdjęcia. Gdy jednak są owalne to silnik fizyki nie będzie prawidłowo symulował ruchu. Teraz zobaczymy jak temu zaradzić.

    Widok hybrydowy lub uruchomieniowy ukazał nam gdzie jest problem a teraz spróbujemy temu zaradzić.

Twórcy silnika Corona SDK zadbali o to, by można było zmieniać kształt ciała fizycznego a można tego dokonać za pomocą operacji addBody i odpowiedniego parametru:

physics.addBody(pilka_plazowa_mala, {radius=50density=0friction=1bounce=0.3})

Wpisując parametr radius=50 dajemy do zrozumienia silnikowi, że ma brać pod uwagę kształt kolisty naszego obiektu o promieniu 50 pikseli.

Rozumiem, że może rodzić się teraz pytanie skąd wiem ile wpisać pikseli. Odpowiedź jest prosta:

corona_sdk_61.jpg

Wystarczy wejść do edytora i stamtąd zobaczyć ile pikseli ma cały obrazek i oczywiście w miarę możliwości umieścić go w środku obrazka. Zobaczmy z resztą sami obok na zdjęcie -  należy dwukrotnie kliknąć na nazwie obrazka po lewej stronie a otworzy się ono pod nazwą preview, gdzie będzie można precyzyjnie zobaczyć jakie ma rysunek wymiary.

W naszym przypadku jest to 100x98 więc założenie, że promień takiego obrazka to 50 pikseli jest prawidłowy.

corona_sdk_62.jpg

Zobaczmy teraz co się stanie, gdy uruchomimy nasz program - piłki spadną jedna obok drugiej potrącając się wzajemnie. Zauważmy jednak bardzo ważną rzecz. Teraz obiekty są traktowane jako kule i będą się one toczyć zamiast przesuwać co oznacza, że pierwsza po zderzeniu potoczy się w lewo zaś druga w prawo.

Zobaczmy też to, że widok hybrydowy ukazuje piłkę oraz widok ciała fizycznego, który się praktycznie pokrywa z jej rzeczywistym co oznacza, że symulacja zderzeń i innych operacji powinna być prawidłowo wykonywana.

Niestandardowe kształty

     Zobaczmy jednak to, że kształt kolisty nie wyczerpuje całej gamy kształtów jakie mamy dostępne w naszym silniku. Gdy są one różne od obszaru całego zdjęcia lub też kolistego to można skorzystać ze zdefiniowania swojego kształtu a jak tego dokonać opisuję w następnych artykułach.

Czytaj dalej: Fizyka w grach 2d - Android
Warning: include_once(includes/rss_fetch.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/tworzenie-gier/includes/funkcje.php on line 548

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'includes/rss_fetch.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php52/usr/share/pear:/opt/alt/php52/usr/share/php') in /home/ekoinst/domains/pcwiedza.pl/public_html/tworzenie-gier/includes/funkcje.php on line 548

Różne

copyright © Pcwiedza.pl