Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Program do nagrywania piosenek - nagrywanie dźwięku z komputera

     Nagrywanie dźwięku to jedna z podstawowych funkcji Audacity. Może zatem zostać użyty ten program do nagrywania piosenek, dźwięków, mowy. Nagrywać też możemy z różnych źródeł, także z komputera.

Niektóre z nich możemy wyliczyć jako:

  • mikrofon
  • wejście liniowe - czyli wtyk jack wpinany w kartę muzyczną, najczęściej obok wejście głośniczków - możemy tu podpiąć zewnętrzne źródła dźwięku, np. stacjonary odtwarzacz cd, radio, magnetofon - np. w celu zgrania kaset na mp3, możemy też podpiąć odtarzacz mp3 i wszystko co tylko wytwarza dźwięk i spełnia standardy (napięcia)
  • CD - odtwarzacz
  • dzwięk odtwarzany z jakiegokolwiek programu np. winamp, z Internetu itp.

Przygotowanie do nagrywania

By móc nagrywać np. z mikrofonu musimy go podpiąć do komputera, z przodu, lub z tyłu w obudowie powinno być takie wejście mikrofonowe. Drugą ważną rzeczą jest sprawdzenie czy wejście mikrofonowe nie jest czasem wyciszone.

audacity_15.jpg

Klikamy zatem dwukrotnie na głośniczku w prawym dolnym rogu ekranu, koło zegarka.muzyka.jpg
Wybieramy właściwości.

audacity_16.jpgNastępnie wybieramy "Nagrywanie" zamiast "Odtwarzanie". Jeśli "Nagrywanie" jest nieaktywne należy u góry z menu rozwijającego wybrać urządzenie z opcją Input - czyli wejście. Wówczas pojawi się na dole lista urządzeń pozwalających nagrywanie dźwięku. Dajemy ok i mikser, który pozwalał na regulację głośności urządzeń, które "wydawały" dźwięki, teraz pozwoli na regulację głośności urządzeń wprowadzających dźwięk do komputera, czyli dających się nagrać.
audacity_18.jpgW tym oknie wybieramy głośność, oraz sprawdzamy czy czasem źródło skąd chcemy nagrywać, w naszym przypadku mikrofon nie jest wyciszony.

Nagrywanie dźwięku przez mikrofon

Teraz kiedy mamy ustawione głośności oraz upewniliśmy się, czy mikrofon nie jest wyciszony możemy przejść do nagrywania.

audacity_20.jpgTeraz wciskamy klawisz nagrywania, czyli czerwone kółeczko. Patrzymy jednocześnie czy nagrany dźwięk nie jest za głośny, czyli w widoku, który się pojawia nie pojawiają się dźwięki, które są za wysokie, bo jeśli będą zostaną zniekształcone, czyli obcięte. W nagranym dźwięku pojawi się wówczas chrypienie, lub trzaski. Do regulacji głośności nagrywania mikrofonu mamy pasek.audacity_21.jpg
audacity_20.jpg

O ile w przypadku przykładu powyższego obrazka dźwięk mieści się w ramach, to w przykładzie obok powinniśmy zmniejszyć głośność mikrofonu, gdyż powstają zniekształcenia. Zwróćmy uwagę też na pasek:

audacity_22.jpg

W górnym i dolnym przykładzie obok, u góry ta mała czerwona kreseczka nie doszła do końca - jest to wskazanie najgłośniejszego dźwięku, natomiast w przykładzie obok kreska czerwona dochodząc do końca sygnalizuje, że mogą pojawić się potencjalne zniekształcenia.

audacity_23.jpgPrzyjrzyjmy się zatem z bliska dźwiękowi, który potencjalnie może być zniekształcony. Zbliżamy więc widok na nagranym fragmencie za pomocą ikonki lupy klikając na nią kilkukrotnie.
Co zatem widzimy? Widać dźwięk na początku trochę cichszy, który nie uległ zniekształceniu oraz dalej wyraźnie widać, że zakres głośności został znacznie przekroczony i dźwięk od góry i dołu został obcięty, tak, że fala dźwiękowa jest prawie prostokątna.

Warto na to zwrócić uwagę przy nagrywaniu, czy to będzie mikrofon, czy też magnetofon. Szerzej o tym wyjaśniliśmy w poprzednim artykule - zobacz. Zapraszamy do testów.

Gdy chcemy nagrać np. z magnetofonu, lub też z innego urządzenia zewnętrznego, musimy podłączyć to urządzenie do komputera za pomocą kabelka z jednej strony musi być wtyk typu jack - wpinamy go do komputera, natomiast z drugiej musi być wtyk pasujący do naszego urządzenia i tak mogą to być typu chinch, jack itp. Zasada nagrywania jest podobna jak przy mikrofonie, z tym, że mamy do dyspozycji regulację głośności zarówno w programie Audacity, jak również w urządzeniu które podpinamy do komputera.

Dla przykładu jeśli podepniemy przenośny odtwarzacz mp3, to podłączamy go z reguły za pomocą kabla jack-jack pod wyjście słuchawkowe a drugim końcem do wejścia liniowego do komputera. Teraz musimy ustalić odpowiednią głośność za pomocą regulacji w odtwarzaczu a następnie ustalamy odpowiedni poziom głośności w programie Audacity.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl