Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Co to jest serwer proxy?

    Działając w sieci Internet niekiedy musimy korzystać z różnych dziwnych narzędzi, bez których niekiedy ciężko by było się obyć. Jednym z nich jest serwer proxy i choć na co dzień z reguły nie ma potrzeby z niego korzystać to jednak w niektórych przypadkach może on nam sporo czasu zaoszędzić i pomóc wykonać zadanie, które bez niego byłoby ciężkie do zrealizowania.

Kiedy korzystać z serwera proxy i co to jest serwer proxy?
      Może zacznę od tego kiedy warto lub trzeba skorzystać z serwera proxy. Serwera takiego możemy użyć wtedy, gdyby się okazało np. że nasze IP z którego korzystamy i które otrzymaliśmy od dostawcy sieci Internet jest zbanowane, czyli zablokowane to możemy połączyć się z wybraną stroną poprzez serwer proxy, który łączy się z tym serwerem w naszym imieniu.

Sytuacja taka może się zadażyć w szczególności wtedy, gdy np. pod jedną sieć osiedlową podpięte jest jedno IP i teraz gdyby jeden z użytkowników tej sieci swoim działaniem spowodował, że dana strona wpisałaby sobie ten adres (czyli tym samym adres całej sieci osiedlowej) jako podejrzany, wówczas wszyscy użytkownicy tej sieci nie mogliby się połączyć z tą wybraną stroną. W tej sytuacji możemy skorzystać właśnie z takiego serwera proxy, który odbierze potrzebne dane pokazując swoje niezbanowane IP a nam pozwoli połączyć się z tą stroną.

Zatem serwer proxy to taki serwer, który ma zainstalowane odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na taką jak wyżej operację czyli na połączenie się np. ze zbanowaną stroną z innego IP.

Oczywiście zastosowań można znaleźć znacznie więcej, jednak warto pamiętać, by mieścić się w prawie i w dobrych obyczajch podczas takich działań...
W sieci można znaleźć listy darmowych oraz płatnych serwerów proxy.

Jak sprawić, by przeglądarka łączyła się przez serwer proxy?

Jest to indywidualna sprawa każdej z przeglądarek. Trzeba szukać informacji łącz poprzez serwer proxy. Na przykład w Firefoxie wystarczy wybrać z górengo menu Narzędzia->Zaawansowane->Sieć->Połączenie i przycisk "Ustawienia". Tam już jest możliwość ustawiania serwera proxy. Oczywiście w każdej z przeglądarek może być ta konfiguracja w różnych miejscach, ale trzeba szukać w rejonie połączenia itp.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl