Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Czym otworzyć plik

    Użytkując komputer często natykamy się na różne formaty plików część z nich jest ogólnie znana lecz co po niektóre mogą nastręczać sporo problemów w serii artykułów postaramy się wyjaśnić do czego służą dane pliki i czym je obsługiwać.

    Po co w ogóle są formaty plików? Otóż każdy bardziej skomplikowany program pozwala na zapisanie swojej pracy na dysku, czyli przykładowo tworzymy dokument tekstowy to z pewnością w wielu przypadkach chcielibyśmy, by te dane zostały zapisane na dysku, by w przyszłości można je było ponownie wydrukować, wysłać, poprawiać itp. Dlatego programy pozwalają na zapis plików na dysk.

Jednak co by było, gdyby pliki nie miały żadnych rozszerzeń?

    Powstałby niesamowity chaos i choć byłoby możliwe zapisanie w pliku czy jest on obrazkiem, czy jest on dokumentem, czy też programem to zanim byśmy się o tym dowiedzieli to komputer musiałby zanalizować taki plik i dopiero wtedy dać odpowiedź, czym jest jego zawartość.

Dzięki rozszerzeniom od razu widać czy dany plik jest dokumentem tekstowym np. .doc, .odt, docx, czy też plikiem graficznym np. .gif, .jpg, plikiem muzycznym np. .mp3, .wav, filmem np. .avi, .rmbv itd.

Zapraszam zatem serii artykułów o formatach plików.


copyright © Pcwiedza.pl