Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Czym otworzyć zip i rar

    Korzystając z sieci Internet często możemy natknąć się na różne pliki, które będziemy ściągać na swój dysk w komputerze. Niestety nie wszystkie da się z marszu uruchomić. Jednym z takich formatów jest rar.

    Plik o rozszerzeniu rar czy też zip jest skompresowaną wersją innego pliku lub plików a nawet całych katalogów. By móc korzystać z zawartości takiego archiwum musimy mieć dekoder, który rozpakuje tą zawartość i udostępni nam to co jest tam ukryte.

Jaki jest cel kompresji plików?

    Pozostaje pytanie po co w ogóle pliki są kompresowane? Odpowiedź jest prosta. Skompresowana zawartość z reguły zajmuje znacznie mniej miejsca na dysku niż rozpakowana. Poza tym zamiast wysyłać znajomemu całą masę plików wysyłamy jedno archiwum, które on sobie rozpakuje i w ten sposób dostanie się do jego zawartości. Oszczędzamy miejsce na dysku ale też łatwość zarządzania, bo operujemy na jednym pliku a nie na np. tysiącach. Gdy robimy kopię bezpieczeństwa czegoś to też możemy pokusić się na zrobienie np. zipa i zamiast robić backup w postaci np. kilka tysięcy plików na płytę wgrywamy jeden plik. Owocuje to znacznie szybszym wgraniem się na płytę lub na pendrive. Tak samo gdy umieszczamy przykładowo nasz program w sieci to użytkownicy muszą ściągnąć tylko jeden plik a nie kilka tysięcy po koleji jeden po drugim.

Korzyści zatem jest wiele. Tak samo na dysku gdy trzymamy wiele tysięcy małych plików jest mniej korzystne niż jednego dużego, bo wiele operacji na takiej ilości danych będzie wolniejszych niż gdy mamy je skompresowane. Oczywiście nie dotyczy to plików z których na co dzień korzystamy lecz mówię teraz o archiwach w celach bezpieczeństwa.

Czym otworzyć zip?

7_zip.jpg     Jest wiele narzędzi służących do tego celu. Opiszę jednak tu darmowe narzędzie jakim jest 7-Zip. Program jest darmowy i śmiało można go ściągnąć z sieci Internet.

Po zainstalowaniu wystarczy go uruchomić i wejść do danego katalogu, gdzie mamy plik skompresowany np. zipem.

Gdy już znajdziemy nasze archiwum to wystarczy kliknąć na przycisk wypakuj, bo po chwili obok pliku z rozszerzeniem .zip pojawiła się cała zawartość już nieskompresowana.

Zachęcam do ściągnięcia programu i przetestowaniu jego funkcjonalności, która jest znacznie większa niż powyższy opis. Można nim również kompresować, dodawać nowe pliki itd.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl