Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Edytor PHP - Maguma Studio

    Artykuł o instalacji i podstawowej obsłudze edytora PHP jakim jest Maguma studio. 

    Edytor Maguma Studio jest dość prostym edytorem, który umożliwia edycję wielu plików php, html, css itp. Dzięki swej prostocie można go się praktycznie nie uczyć. Jeśli jednak ktoś ma czas polecam naukę bardziej zaawansowanego projektu jakim jest chociażby Netbeans. Niemniej jednak warto i z tym edytorem się zapoznać, ponieważ jest on niewielki i gdy potrzebujemy coś szybko wyedytować nie będąc na swoim komputerze możemy skorzystać z Magumy i błyskawicznie go uruchomić.

Instalacja Maguma Studio

Wpisujemy w Google: Maguma studio download

Ściągamy program na dysk i instalujemy go.
 

maguma_01.jpg 

Po uruchomieniu dostosowujemy skrypt do naszych potrzeb. Teraz gdy klikamy na jakikolwiek plik z rozszerzeniem .php, czyli np. index.php powinien uruchomić się ten edytor a w nim ten plik otwarty do edycji.

Możliwości programu

    Przede wszystkim program Maguma Studio podobnie jak inne edytory koloruje składnie, co poprawia przejrzystość i ułatwia tym samy programowanie.
 

 maguma_02.jpg

Możemy uruchomić wiele plików naraz. Uruchamiając kolejne pliki pojawiają się u góry zakładki z ich nazwami, gdy klikamy na nie widok przełącza się na te właśnie pliki i możemy je zmieniać. Gdy chcemy je zapisać dajemy ctrl+s (lub z menu plik->zapisz)

maguma_03.jpg
Znajdowanie bloków. Bardzo przydatna funkcja w szczególności, gdy jest wiele zagnieżdżeń i ciężko znaleźć, które jest do którego. W Maguma Studio wystarczy najechać na daną klamerkę i automatycznie odnaleziona będzie z nią powiązana, czyli otwierająca blok i zamykająca.
Dodatkowo u góry mamy ikonkę zaznaczoną na obrazku obok, która zaznaczy cały blok od klamry zaczynającej do kończącej.
maguma_04.jpgSzybkie przechodzenie między funkcjami. Gdy w pliku jest dużo funkcji możemy w bardzo łatwy sposób przechodzić pomiędzy nimi poprzez rozwijane menu, co jest ukazane na obrazku obok. Wystarczy wybrać nazwę szukanej funkcji i program przeniesie nas na początek tej funkcji w tym pliku. Przydatne w szczególności gdy plik ma setki, czy tysiące linii...
maguma_05.jpg
Możemy ustawiać breakpointy, choć służą one do czego innego to jednak nie raz może się przydać zaznaczenie danej linii punkcikiem by za chwilę, gdy przejdziemy setki linii wyżej wiedzieć w którym miejscu uprzednio coś zmieniliśmy... Łatwo jest wówczas odnaleźć to miejsca.
Oczywiście opis ten nie wyczerpuje możliwości programu, jednak nie chciałbym na początek zanudzać wszystkimi opcjami, jakie są możliwe, bo bardziej istotne jest by zacząć korzystać z narzędzia i programować...


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl