Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Hijackthis - usuwanie wirusów

Kolejną rundą w walce z wirusami, szpiegami może być próba użycia programu Hijackthis. Jest to malutki programik, bardzo ułatwiający nam walkę z wirusami.

Możemy go pobrać z wyszukiwarki wpisując hijackthis download. Oczywiście ściągajmy program z raczej pewnych znanych stron.

hijackthis_1.gif

Następnie uruchamiamy programik, klikamy na pierwszy z góry button, czyli: "Do scan system and save a log file". Po chwili uruchomi się nam okienko z raportem w pliku tekstowym oraz lista w której mogą znajdować się wirusy. Oczywiście większość z nich to są normalne dobre programy, więc nie należy tu usuwać czegokolwiek, bez uprzedniego upewnienia się, że coś jest tu niepotrzebne.

Z pomocą przyjdzie nam tu niemiecka strona:

http://www.hijackthis.de , którą polecam i sam z niej korzystam w razie potrzeby. Mianowicie przechodzimy na plik z raportem, który nam się utworzył podczas skanowania systemu przez program Hijackthis a następnie zaznaczamy całą jego zawartość (skrót ctrl+a), np. myszką, klikamy prawym klawiszem na zaznaczonym tekście i dajemy kopiuj (lub ctrl+c).

Następnie przechodzimy na podaną wyżej stronę i wklejamy skopiowany uprzednio do schowka tekst w pole dostępne na tej stronie (ctrl+v) - prawy klawisz myszy i wklej z wyświetlonego menu.

hijackthis_2.gif

Po wklejeniu dajemy Analyse. Wówczas możemy zobaczyć jakie programy są potencjalnymi wirusami, szpiegami itp. Różne pliki są oceniane jako: Safe, Very Safe, lub też mogą być np. extremely nasty - oznacza to, że prawdopodobnie będzie to wirus. Warto więc zaznaczyć dany plik i wklejić do wyszukiwarki np. google.pl i zobaczyć co to za plik.

Jeśli rzeczywiście okaże się wirusem to możemy w programie Hijackthis znaleźć wpis o tej nazwie zaznaczyć mały checkbox przy wpisie po lewej stroni programu i dać button Fix checked. Wówczas złośliwy program powinien być usunięty z systemu. Teraz już nie powinien pojawiać się w menedżerze zadań.

Na koniec możemy usunąć śmieci programem CCleaner - jest to program, który usuwa różne pozostałości po programach, ikonki, nieużywane odpady..., zwracam jednak uwagę, że program może usunąć zbyt dużo danych i czasem mogą by problemy z niektórymi funkcjami, lub programami, więc używamy go wyłącznie na własną odpowiedzialność i ryzyko.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl