Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak masowo zmieniać nazwę zdjęć?

    Gdy potrzebujemy zmienić nazwę plików graficznych o jednakowej nazwie pochodzącej przykładowo z aparatu cyfrowego na inną posłużyć się możemy znów darmową przeglądarką do zdjęć - Imagine.

Klikamy na jednym ze zdjęć i przeglądarka uruchomi się.

imagine_9.jpg

Następnie klikamy na przycisk "Dodaj pliki z bieżącego katalogu", co spowoduje, że wszystkie obrazki tam będące będą podlegać zmianom.

W sekcji "Search and Replace" możemy wpisać nazwę, którą chcemy czymś innym zastąpić. W naszym przypadku wpiszemy Obraz a w drugim Zdjecie. Tym samym efekt od razu jest widoczny nieco niżej, co również zostało zaznaczone obok i tak w pierwszej kolumnie mamy pliki o niezmienionej nazwie a w drugiej kolumnie pliki z nazwą Obraz zamienioną na Zdjecie.

Włączenie przycisku Start zmieni wszystkie te nazwy na dysku.

Jak dodać datę do nazwy zdjęcia?

imagine_10.jpg

Jeśli zdjęcie ma w nazwie zawierać swoją datę to również programem Imagine możemy ją automatycznie dodać. Wystarczy nacisnąć przycisk "Insert file attribute" a następnie "File date" oraz u góry zrobić po <File.Date> odstęp i myślnik i znów odstęp, by nazwa pliku wyglądała przejrzyście, co znów możemy obejrzeć obok.

Jak dodać rozdzielczość do nazwy zdjęcia?

imagine_11.jpg

Gdy potrzebna jest nam wyszczególniona rozdzielczość danego zdjęcia możemy wtedy uruchomić guzik "Insert image attribution" i z niego wybrać szerokość a następnie wysokość. Wtedy u góry pojawi się <Image.Width><Image.Height><File.Name>. Robimy odstępy i dodajemy "X" oraz myślnik i powinno nam wyjść coś takiego jak obok.

Teraz naciśnięcie start spowoduje przetworzenie wszystkich wybranych nazw plików.

Zobaczmy dodatkowo na rozwinięte menu widoczne obok na zdjęciu. Opcji, które można dodać do nazwy pliku jest sporo. Są to na przykład informacje o tym, czy zdjęcie było wykonane z lampą czy bez, jakim modelem aparatu i wiele, wiele innych.
Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl