Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak wypełnić pity cz 1

W artykule pokażemy przykładowe rozwiązanie pitu dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej, ale posiadającej dochód z pracy oraz z wynajmu, np. nieruchomości, lub np. powierzchni reklamowej na stronach www. Jak wiemy do tego nie jest konieczna działalność gospodarcza a dochody powinniśmy wpisać w dziale najem lub dzierżawa.

 Zanim przystąpimy do uzupełniania pitów musimy zdobyć dokumenty świadczące o zdobytym dochodzie czyli:

  • pit - 11 - pit (lub kilka pitów 11, jeśli pracowaliśmy w różnych firmach) uzyskany z miejsca wykonywania pracy - wydaje go nam nasz pracowdawca
  • oraz znaleźć pity, za pomocą któych rozliczaliśmy się z urzędem za nasz wynajem, najczęściej będzie to pit 53 - choć już od jakiegoś czasu nie trzeba ich składać to jednak są wygodnym dokumentem pozwalającym wyliczyć podatek należny za wynajem.
  • oczywiście jeśli mamy jakieś odpisy np. mieszkaniowe, lub dochody dzieci małoletnich lub gdy prowadzimy działalność gospodarczą również potrzebujemy dodatkowych pitów, my jednak skupiamy się na wyżej określonym przypadku. 

Najpierw ściągamy program ze strony:
pit pliki do pobrania

Następnie instalujemy program poprzez podwójne kliknięcie na uruchomiony program

pity_01.jpgJest to ekran startowy programu. Pierwszą rzeczą jaką musimy dokonać to Kliknąć na napis "Twórz nowe PIT-y". Po kliknięciu pojawi się nowe okienko.W oknie, które się pojawi wybieramy u góry czy rozliczamy się sami, czy też z małżonkiem.
pity_02.gif

 Zakładamy, że rozliczenie robione jest przez pojedynczą osobę, więc wybieramy Podatnika. Po wybraniu ukaże się obraz taki jak obok, w którym mamy możliwość wybrania rodzaju pitu czy będzie to 36, czy 37 i czy mamy dodatkowe załączniki, które są niezbędne do prawidłowego złożenia zeznania rocznego.
Wszystko jest bardzo dobrze opisane, co jest niewątpliwą zaletą programu.
W naszym przypadku musimy wybrać PIT 36, pomimo tego, że nasz podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, jednak posiada dochód z tytułu najmu, dzierżawy, zatem konieczne jest wybranie tego pitu, gdyż w standardowym PIT-37 nie ma rubryki uwzględniającej wynajem. Gdy już wybierzemy rodzaj pitu i ewentualne załączniki. Akceptujemy i otworzy się nam okno z wybranym pitem.

pity_03.jpgW naszym przypadku będzie to PIT-36. Wpisujemy niezbędne dane w pola tego formularza analogicznie jak do zwykłego PIT-u.

 U góry wpisujemy swój NIP, następnie nazwę urzędu, oraz zakreślamy informację, że jest to złożenie zeznania a nie korekta.

Później wpisujemy dane identyfikacyjne, czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania pesel i datę urodzenia.

Na tym kończymy pierwszą stronę i przechodzimy do części liczbowej. Przejdź do drugiej części.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl