Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak założyć Internet?

    Gdy wreszcie dochodzimy do wniosku, że Internet w domu może się nam przydać, wówczas stajemy nad decyzją jak tego dokonać. Gdzie Internet zamówić i jak go założyć w swoim domu.

    W dzisiejszych czasach możliwości jest sporo. Powstało bardzo dużo firm, które oferują łącza internetowe z których możemy korzystać w swoim domu czy też w pracy. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną firmę warto zastanowić się czego oczekujemy i z jakich usług będziemy korzystali. Na co zwrócić uwagę:

  • cena miesięczna Internetu
  • cena startowa czyli koszt założenia plus cena potrzebnego sprzętu, okablowania itp.
  • szybkość - Jeśli planujemy oglądać filmy online nie warto schodzić poniżej 1-2MB/s - dziś standardowe prędkości są raczej znacznie wyższe więc myślę, że nie powinno być problemów, gdy zamierzamy tylko przeglądać strony to nawet 512kb/s powinno dać sobie radę
  • możliwość rozbudowy - większość jeśli nie wszyscy operatorzy pozwalają na podział linii w obrębie jednego mieszkania/firmy na więcej niż jeden komputer - warto zastanowić się czy w przyszłości nie będziemy z tego korzystać i w razie czego kupić takie urządzenie, które to umożliwi bez konieczności wymiany sprzętu
  • warto potestować łącze zanim zamówi się na stałe - jeśli jest taka możliwość warto z niej skorzystać i popróbować, czy nie ma uciążliwych przerw, czy w godzinach największego obciążenia sieć się nie zatyka, czy wystarcza nam obecna prędkość itp.

Czy zawsze trzeba kupować urządzenia by połączyć się z internetem?

Nie, niekoniecznie. Niektóre firmy rozprowadzają Internet za pomocą skętki - kabla sieciowego, który jest zakończony złączem, które pasuje do karty sieciowej. Może też być dostępne połączenie bezprzewodowe. Oczywiście komputer musi być wyposażony wówczas w kartę bezprzewodową lub przewodową, gdy korzystamy z kabla. Wówczas wystarczy wpiąć wtyczkę do karty sieciowej, skonfigurować kartę sieciową jeśli dostawca tego wymaga i sieć powinna działać.

Jeśli chcemy podzielić sygnał na wiele komputerów wówczas należy zapytać providera jakie urządzenie kupić. Najprawdopodobniej wymagany będzie router, w którym wpiszemy ustawienia sieci oraz switch. Warto router i switch kupić w postaci jednego urządzenia.

     Gdy natomiast zamawiamy Internet w telekomunikacji to będzie nam potrzebny modem, router i ewentualnie switch jeśli chcemy podzielić sygnał na kilka komputerów. Oczywiście najlepiej jest kupić jedno urządzenie, które zastąpi te trzy. Dlaczego? Bo zakładając, że te 3 urządzenia będą działać w sposób ciągły, pobór prądu może być spory a kupując jedno urządzenie, które zastąpi te wszystkie możemy zaoszczędzić sporo.

Kablem czy bezprzewodowo?

     Osobiście uważam, że choć bezprzewodówka jest niewątpliwie wygodna to jednak do ciągłego korzystania z sieci lepiej jest korzystać z kabli. Dlaczego? Otóż jak wiadomo bezprzewodowo oznacza to, że cały czas będąc przy komputerze jesteśmy jednocześnie przy nadajniku radiowym. Choć może moce nie są duże to jednak ta ciągłość może mimo wszystko wpływać na nasz organizm niekorzystnie.

Kabel przeciągamy raz i spokój, więc nie jest to aż tak uciążliwa sprawa.

Jednak jeśli różnica w cenie między routerem z lub bez radiówki jest niewielka warto kupić router z WiFi i choć na codzień lepiej z niego niekorzystać jednak w przyszłości może będziemy do tego zmuszeni dlatego lepiej jest mieć tę funkcję niż później wymieniać z tego powodu router.

Poza tym czasami możemy potrzebować połączyć się np. z telefonem komórkowym przez sieć bezprzewodową WiFi wówczas wystarczy zmienić ustawienia w routerze i już uruchomić choć na chwilę sieć bezprzewodową w razie potrzeby.

Telefon przez Voip

     Warto uwzględnić tą opcję przy zakładaniu Internetu. W niedalekiej przyszłości być może zechcemy korzystać z telefonu, który już dziś umożliwia bardzo tanie lub nawet w ramach abonementu darmowe rozmowy przez sieć Internet.

Przykładowo w sieci Voipdiscount możemy wykupując raz na 4 miesiące za 10Euro abonament dzwonić za darmo do wielu krajów w tym Polski do 5 godzin tygodniowo nie tracąc nic z tych 10Euro. Tą kwotę natomiast możemy wykorzystać do połączeń z telefonami komórkowymi.

Jest jednak pewna wada tego rozwiązania musi być włączony komputer albo... No właśnie wystarczy kupić bramkę Voip, podpiąć do niej Internet i telefon i już komputer nie musi być uruchomiony podczas rozmowy.

Warto zatem uwzględnić to podczas zakładania Internetu, czyli umożliwić sobie jego rozdział na więcej niż jedno urządzenie.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl