Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Zmniejszanie zdjęcie

      Gdy zgrywamy zdjęcie z aparatu cyfrowego czy też z nowoczesnej komórki z dobrym aparatem dość często stajemy nad problemem jak zmniejszyć zdjęcie, by je móc przesłać znajomym przez e-mail, czy też umieścić w sieci.

    Generalnie zdjęcia zgrane z aparatu cyfrowego, czy zeskanowane mają duże rozmiary i w tej formie ciężko jest je umieszczać w sieci ze względu na to, że są bardzo duże oraz na to, że zajmują sporo miejsca na dysku a to powodowałoby np. w galerii internetowej jej bardzo długie ładowanie się. Poza tym wiele serwisów wymaga niewielkiego rozmiaru zdjęcia a większy odrzuca lub domaga się dodatkowych opłat jak to jest chociażby w aukcjach Allegro. Tam możemy wgrać zdjęcie o wielkości 50kB a za większe musimy już dodatkowo dopłacać.
Dla porównania zdjęcia z aparatu np. 2000kB i znacznie więcej, co zależy od rozdzielczości, kompresji itd.
Poza tym często niekorzystnie jest umieszczać tak duże zdjęcia w sieci, bo powodować to może duże obciążenie łącza, zniecierpliwienie internauty oraz zatkanie się serwera dlatego warto wcześniej zmniejszyć rozmiar zdjęcia.

Zmniejszanie zdjęcie

     Możemy tego dokonać na wiele różnych sposobów, wieloma programami itd. W niniejszym artykule ukażę jak tego dokonać za pomocą darmowego programu - edytora graficznego jakim jest Gimp. Ściągnąć go można w sieci za darmo np. w Google wpisujemy "Gimp download pl".

jak_zmniejszyc_zdjecie.jpg

Uruchamiamy program Gimp, następnie przeciągamy zdjęcie nad niego i puszczamy lewy klawisz myszy. Zdjęcie powinno się uruchomić w programie. Z reguły będzie ono duże i widać będzie jedynie jego fragment. Następnie wybieramy z menu górnego programu Obraz->Skaluj obraz..., co jest ukazane obok na obrazku.


jak_zmniejszyc_zdjecie_1.jpg

W nowo otwartym oknie wpisujemy szerokość np. 800, wysokość natomiast się sama dopasuje i dajemy "Przeskaluj". Zdjęcie powinno teraz mieścić się całe na ekranie. Pozostaje tylko je zapisać i mamy zdjęcie przeskalowane.

By zapisać plik z górnego menu wybieramy plik->Zapisz jako->wpisujemy nazwa-pliku.jpg i zapisujemy.

Wybieramy "zapisz jako" a nie "zapisz", gdyż przy tej drugiej opcji utracilibyśmy oryginał, zapisując pod tą samą nazwą zmniejszony plik.

Trzeba pamiętać o tym, by dać po nazwie pliku rozszerzenie ".jpg" inaczej zostanie zapisane w formacie gimpa lub w starszych wersjach wystąpi błąd. Po prostu .jpg informuje Gimpa, że ma być to zdjęcie z kompresją.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl