Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jaki komputer - Laptop czy stacjonarny?

      Wiele osób może zastanawiać się co jest lepsze komputer stacjonarny czy laptop? Oczywiście odpowiedzi stu procentowej nie da się udzielić nie mając żadnych danych na temat gdzie ten komputer będzie pracował. Ponieważ nie jestem w stanietego stwierdzić to będę musiał podejść do tematu z pewnej odległości, by naświetlić ogólnie jakie zalety i wady mają obydwa rozwiązania.

   Jeśli chodzi o laptopa to zyskujemy przede wszystkim:

laptop_1.jpg-  mobilność i łatwość przenoszenia się z miejsca na miejsce co ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy musimy udać się do klienta z komputerem, by zaprezentować efekty naszej pracy lub też chociażby w domu, gdy przykładowo chcemy popracować na łóżku co przy stacjonarnym sprzęcie graniczy z cudem albo wreszcie gdy chcemy pracować a inni użytkownicy naszego domy chcą w tym samym pomieszczeniu posłuchać muzyki. Bierzemy wówczas sprzęt ze sobą i przenosimy się w ciągu minuty do innego pokoju, by znów pracować w ciszy.

- Kolejnym argumentem przemawiającym za laptopem jest to, że ma baterię dzięki temu możemy dalej na nim pracować nawet wtedy, gdy nie ma w domu czy biurze prądu lub też gdy jesteśmy poza domem.

- Używając laptopa z reguły oszczędzamy prąd, gdyż te urządzenia są mało "prądożerne", choć i niektóre specjalne stacjonarne komputery również będą oszczędne ale raczej bym na to nie liczył w szczególności, gdy mamy mocną kartę graficzną i ją obciążamy

- Laptopy często są znacznie cichsze niż stacjonarne zestawy komputerowe.


Kiedy wybrać komputer stacjonarny?

komputer.jpg- Jedną z podstawowych zalet komputera stacjonarnego jest jego wydajność. Z reguły różnice są znaczne, gdyż nawet przy teoretycznie tym samym procesorze w laptopie z reguły będzie on miał znacznie niższą częstotliwość pracy.
Niestety by osiągnąć dużą wydajność trzeba dostarczyć też sporą moc a tego laptopy nie lubią, bo wtedy standardowa bateria na niewiele czasu by wystarczała co mocno kłóciłoby się z ich mobilnością.
Często nawet wysoki model procesora w laptopie będzie dość słaby a także karty graficzne o prawie tych samych (np. w Geforce laptopowe mają dodaną literkę M) symbolach są o wiele mniej wydajne. Najlepiej sobie to porównać w testach a różnice naprawdę są ogromne. Dlatego też jeśli komputer ma być maksymalnie wydajny to albo bardzo drogi laptop albo stacjonarka.

- Drugą wadą laptopów jest to, że skoro często mają niższą wydajność to niestety również częściej będziemy zmuszeni na jego wymianę - no chyba, że lubimy długo czekać na reakcję naszego komputera. Trzeba mieć na uwadzę to, że nawet posiadając jeden system, który początkowo działa bardzo szybko na naszym sprzęcie to z czasem doinstalowywane są różne dodatki, które mogą po jakimś czasie niesamowicie obciążyć a mówiąc potocznie zmulić nasz komputer.

- Inną zaletą komputera stacjonarnego jest to, że zdecydowanie łatwiej jest zmienić jego konfigurację, np. można wymienić płytę główną na lepszą co w laptopach może się okazać niemożliwe lub mocno utrudnione albo nieopłacalne. Poza tym, gdy uszkodzi się jakaś część to dość łatwo możemy wstawić nową a także z łatwością wpiąć nową kartę co w laptopach może być problemem.

Generalnie musimy uwzględnić wszystkie za i przeciw, które sobie uświadomimy i podjąć właściwą decyzję na czym nam tak naprawdę najbardziej zależy. Oczywiście uwzględniłem tu tylko część aspektów bo nie w sposób wymienić wszystkich wad i zalet poszczególnych sprzętów.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl