Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jaki komputer dla seniora?

     Dziś bardzo wiele osób starszych korzysta z komputera. Nie robiąc nawet badań można śmiało stwierdzić, że dużym motorem skłaniającym ludzi w różnym wieku do nauki obsługi komputera czy tabletu jest możliwość korzystania z dobrodziejstw sieci Internet.

Mit małych wymagań użytkownika...

    komputer_senior.jpgKierując się doborem komputera warto uwzględnić do czego będzie on służył a jeśli osoba, która ma użytkować ten komputer będzie korzystać z Internetu to warto zadbać o to, by nie był to zbyt słaby sprzęt.
Tak! Tu trzeba obalić mit typu: "Chcę taki prosty komputer do obsługi Internetu. Nie mam dużych wymagań...".
To było dobre jakieś dziesięć lat temu, kiedy twórcy stron korzystając z niewiarygodnie wolnych modemów telefonicznych WWW walczyli z każdym wręcz kilobajtem danych okrawając obrazki i stronę do minimum.
Dziś czasy się zmieniły a strony są ogromne i mają ogromne wymagania od sprzętu użytkownika, no może nie aż tak strasznie, ale wystarczająco duże, by doprowadzić do nerwicy czekającego w nieskończoność użytkownika wolnego komputera.

Dlaczego potrzebuję szybkiego sprzętu?

      Nakłada się na to kilka faktów między innymi to, że obecne łącza są dużo szybsze a dzięki temu można oprócz tekstu i zdjęć przesyłać również filmy, animacje, gry online, zaawansowane reklamy, duże obrazki i sporo tekstu za jednym razem nie martwiąc się zbytnio, że strona będzie wolno się ładowała.

Z tym jednak faktem wiąże się to, że choć łącze internetowe możemy mieć bardzo szybkie to jednak gdy posiadamy dość wolny komputer to strona będzie się bardzo wolno uruchamiała. Gdybyśmy przykładowo w to miejsce postawili szybki komputer strona załadowałaby się niemal natychmiastowo.

Dlaczego przeglądarki mają tak duże wymagania?

    Jest to spowodowane tym, że twórcy stron znaczną część operacji przerzucają dziś na komputer odbiorcy. Oznacza to, że wiele różnych mini programów napisanych w JavaScripcie ładuje się do naszej przeglądarki i musi ona to wszystko przetworzyć, gdy komputer jest jednak wolny to będzie to trwało i trwało...

Poza tym dziś filmy mają ogromne wymagania i na przykład vody (wideo na żądanie), z którymi kiedyś ten sam komputer znakomicie sobie radził dziś zacinają się nawet na obniżonej jakości.

Wybierz najlepszy sprzęt

    Oczywiście wcale nie oznacza to, że trzeba kupować najdroższy sprzęt. Wystarczy tylko wybrać ten o najlepszych parametrach w danym przedziale cenowym.

Dlatego mając w szczególności niewiele gotówki do wydania trzeba walczyć jak lew (no może trochę przesadzam), by wybrać najbardziej wydajny komputer. Raczej nie chcemy zostać w krótkim czasie ze sprzętem, który będzie wymagał anielskiej cierpliwości, by przeglądnąć jakieś strony WWW lub też zarezerwowania sobie dodatkowego kwadransu na oglądnięcie filmu. Film w zwolnionym tempie trwa dłużej a nawet gdyby tylko tracił klatki to w przypadku szybkiej akcji możemy utracić dużo informacji i w rezultacie nie wiedzieć co tak naprawdę się w filmie w tym czasie działo...

Problem sprzętu działającego bez zapasu mocy - czyli tanio nie zawsze oznacza taniej...

    Nawet jeśli komputer na dzień dzisiejszy będzie działał względnie szybko to jednak trzeba mieć na uwadzę to, że dawniej programiści i twórcy kodeków filmowych musieli się mocno wysilać, by dało w ogóle się wyświetlić jakikolowiek film na komputerze więc się starali. Dziś można śmiało iść na łatwiznę i nie dbać o to, by działały one tak szybko, bo przecież użytkownicy mają szybkie komputery. Dziś proponuje się filmy w coraz to większej rozdzielczości o której użytkownicy starego sprzętu mogą sobie tylko pomarzyć. Najgorzej jest, gdy nie ma wyboru, czyli jest tylko wysoka jakość - wówczas może się okazać, że filmu w ogóle na tym sprzęcie nie oglądniemy.

Problem ze sprzętem ledwo dziś działającym zaczyna się wtedy, gdy nastąpi zmiana kodowania filmu lub też zwiększą się wymagania przeglądarki internetowej, wówczas nasz względnie nowy komputer szybko odejdzie do lamusa lub będzie testował wytrzymałość naszych nerwów... Trzeba mieć świadomość tego, że zmiany dziś zachodzą często dużo szybciej niż jeszcze kilka lat temu. Z tego powodu czasami warto dołożyć 100-200zł do laptopa i kupić sprzęt, który podziała kilka lat dłużej a w rezultacie wyjdzie taniej niż zmieniać komputer zbyt często.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl