Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Konwerter wav na mp3

    Dziś zajmiemy się konwersją plików wav na mp3 ze szczególnym naciskiem na optymalizację dla sieci Internet. Jak wiadomo często z powodu ograniczeń transferu serwerów WWW, pliki udostępniane w sieci powinny mieć jak najmniejszy rozmiar przy jak najlepszej jakości. Oczywiście skorzystamy z darmowego Audacity.

Jak uzyskać zatem względnie dobrą jakość stosując jak największą kompresję? 


    Jeśli chodzi o muzykę, która musi mieć super jakość wówczas niestety niewiele da się zrobić, choć dużo zależy od sprzętu na jakim odbiorcy będą odtwarzać nasze utwory. Jeśli będą to proste głośniczki komputerowe to możemy się pokusić o większą kompresję. Natomiast, gdy sprzęt, jakim dysponują odbiorcy jest wysokiej jakości wówczas jakość powinna być lepsza.

Żeby nie przedłużać i tak już długiego wstępu podam przykład jak zoptymalizować dźwięk nagrany np. z dyktafonu lub innego urządzenia i będzie to głos ludzki nagrany w stereo.

Konwerter plików wav na mp3

    Uruchamiamy Audacity i wklejamy tam nasz plik wav do przetworzenia. Pamiętajmy o tym, że by móc kowertować wav na mp3 w Audacity trzeba zaistalować obsługę mp3 co jest ukazene w artykule konwerter mp3.

optymalizacja_mowy_mp3.jpg

Zauważmy, że nasz plik jest dość wysokiej jakości - stereo, 44100Hz. Dla głosu, czyli np. wykładu nie jest nam potrzebna aż tak dobra jakość jak przy muzyce więc możemy tu trochę zaoszczędzić na jakości a zmiana ta będzie prawie niezauważalna, natomiast rozmiar pliku drastycznie spadnie.
Ma to ogromne znaczenie gdy dużo takich plików umieszczamy na swoim serwerze WWW do pobrania. Przy dużej oglądalności szybko możemy stracić cały dostępny transfer.

konwersja_wav_na_mp3.jpg

Zmieńmy więc stereo na mono

Rozwijamy menu dotyczące naszego dźwięku poprzez kliknięcie myszą na górnym pasku a następnie wybieramy podziel ścieżkę stereo.

konwersja_wav_na_mp3_2.jpg

Uwaga bardzo ważny krok: Rozwijamy menu w górnej ścieżce i wybieramy mono zarówno w górnej jak i w dolnej ścieżce. Jeśli tego nie zrobimy dźwięk zostanie zapisany w stereo...

konwersja_wav_na_mp3_3.jpg

Ustawiamy parametry zapisu mp3

Z górnego menu ale już programu wybieramy Edytuj->Ustawienia.

uruchomi się wówczas okno takie jak obok i w nim przechodzimy na zakładkę "Formaty pliku".

Na dole ustawiamy częstotliwość próbkowania np. na 40. Dla mnie była to optymalna wartość przy 32 dźwięk wydawało się tracił nieco na jakości. To jednak trzeba wypraktykować, bo dla różnych materiałów może być inaczej.

konwersja_wav_na_mp3_4.jpg

Zapis mp3 na dysk

Warto zapisać plik z różnymi ustawieniami np.
- dla 40 dać melody_40.mp3,
- dla 32 dać nazwę melody_32.mp3, porównać i wybrać odpowiedni kompromis między rozmiarem pliku a jego jakością.

Zapisujemy wybierając z menu głównego programu Plik->Eksportuj jako MP3... Program poinformuje nas, że z dwie ścieżki mono zmiksuje w jedną a następnie pozwoli zrobić drobny opis pliku i to wszystko...

konwersja_wav_na_mp3_5.jpg

Dla porównania jeszcze jeślibyśmy chcieli zapisać plik z niepotrzebną w tym przypadku drugą ścieżką dźwiękową czyli w stereo wówczas przy większym rozmiarze uzyskalibyśmy gorszą jakość dźwięku co byłoby przy tych parametrach dużą różnicą w jakości. Przy stereo mamy tylko 16kHz a rezygnując ze stereo otrzymujemy dźwięk w jakości 24kHz i jeszcze nieco mniejszy rozmiar pliku.

Jeśli nie wykorzystujemy sterea wówczas warto go usunąć, bo zysk jest dość spory.

Życzymy udanych konwersji.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl