Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Kopiowanie, wycinanie, usuwanie i wstawianie dźwięków - prawie jak w Wordzie

       Zapyta może ktoś do czego może być przydatne kopiowanie i modyfikacje utworów? Najpostszym, zastosowaniem tych funkcji może być przykładowo oczyszczenie uprzednio  nagranego przez nas przemówienia z trzasków, kaszlnięć itp. nieporządanych dźwięków. Możemy również "skleić" dwa nasze przemówienia nagrane w innym czasie w jedną całość. Zastosowań jest wiele, zapraszamy zatem do testów.

Potężnym narzędziem w Audacity jest możliwość swobodnego kopiowania i zwielokrotniania, przenoszenia, usuwania oraz wielu ciekawych funkcji, zupełnie analogicznie jak przy pracy nad tekstem w Wordzie, czy Openoffice Write.
Dzięki użyciu standardowych skrótów nie musimy tracić czasu na naukę nowych, zatem wykorzystujemy swoje stare umiejętności do wykonywania nowych zadań, kolejny duży plus dla Audacity.

Kopiowanie, wycinanie i później montaż dźwięku, jest bardzo proste. Sprowadza się do:

 • zaznaczenia dźwięku
 • dajemy ctrl+c - przy kopiowaniu, lub ctrl+x gdy chcemy przenieść dźwięk, lub też zwykłe delete, gdy usuwamy kawałek dźwięku.
 • następnie klikamy w miejsce gdzie chcemy wkleić dany kawełek zaznaczonego dźwięku i wciskamy ctrl+v i to wszystko!

Pokażemy to jeszcze na przykładzie:

Zaznaczanie fragmentu utworu

audacity_12.jpg

Zaznaczenie dźwięku dokonujemy poprzez kliknięcie i przytrzymaniu na początku lewego klawisz myszy i przesunięciu kursora w prawo lub lewo tak i puszczamy wówczas lewy klawisz myszy, że będzie to wyglądało tak jak na zdjęciu obok. 

Uwagi dodatkowe:

 • Ciekawym rozwiązaniem jest to, że gdy najedziemy na zaznaczony fragment to pojawi się "łapka" wskazująca w prawo lub lewo, gdy łapka jest widoczna, to możemy znów klinkąć i przytrzymać lewy klawisz myszy i edytować zaznaczenie - bardzo przydatne, gdy zaznaczymy wielki obszar np. 10 minut utworu a okazało się, że trzeba było 11 minut, to zamiast od nowa zaznaczyć możemy to w prosty sposób poprawić.
 • Dodatkowo naciśnięcie ctrl +a zaznacza wszystko.
 • Chcemy zaznaczyć wszystko do początku utworu to klikamy shift+home,
  jeśli do końca utworu shift+end

Kopiowanie, wycinanie, usuwanie

audacity_13.jpgKopiowanie, wycinanie itp. operacje możemy wykonać za pomocą klawiszy skrótu, lub też rozwinąć menu Edytuj i w nim wybrać to czego chcemy dokonać. Gdy zapomnimy klawiszu skrótu to jest tu wszystko pokazane obok operacji. Czyli dla kopiowania ctrl+c i dla przenoszenia ctrl+x (fragment zostanie usunięty z możliwością wklejenia go gdzie indziej), usuwanie delete, lub ctrl +k. 

Wklejanie, przenoszenie

audacity_14.jpgBy wkleić skopiowany do schowka fragment utworu klikamy na wybranym miejscu, gdzie chcemy, by się zaznaczony element wgrał, i naciskamy ctrl+v. W miejscu gdzie był kursor zostanie wstawiony fragment utworu. Zauważmy, że nie musi być to w tej samej ścieżce dźwiękowej, my wkleiliśmy czterokrotnie fragment skopiowany wyżej do drugiej ścieżki.

W menu edycja mamy też dodatkowe opcje, których zastosowanie pozwoli na:

 • przytnij ctrl+t - usuwa z utworu wszystko oprócz zaznaczonego fragmentu
 • cisza ctrl+l - zamienia zaznaczony przez nas fragment na ciszę.
 • rozdziel - wycina z utworu zaznaczony fragment, tworzy nową ścieżkę i wyleja fragment do tej nowej ścieżki
 • duplikuj - działa podobnie do rozdziel, z tym, że nie usuwa zaznaczonego fragmentuZobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl