Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Łączenie artykułów na różnych stronach

Co gdy braknie miejsca na stronie i trzeba uciąć artykuł?

Czy trzeba ręcznie kopiować tekst metodą prób i błędów z jednego bloku do drugiego? Całe szczęście nie! Wystarczy tylko utworzyć adekwatny blok do tego, który chcemy kontynuować i bloki połączyć.

scribus_20.jpg

Zobaczmy obok, obydwa artykuły mają zbyt małe bloki żeby tekst mógł się zmieścić. Znacznik mówiący, że tekst się nie mieści jest zaznaczony obok czerwonym kółkiem. Zakładam, że chcemy, aby na kolejnej stronie był kontynuowany drugi artykuł a pod nim pierwszy. Nie ma problemu.
Tworzymy na nowej stronie dwa bloki tekstowe.

scribus_21.jpgKlikamy na drugim artykule ze strony, gdzie artykuł się nie zmieścił, dajemy opcję u góry zaznaczoną w czerownym kółku "połącz ramki tekstowe" a następnie dajemy ramkę do której ma być przerzucony tekst, który się nie zmieścił, który teraz swobodnie przejdzie do następnej strony. Co ciekawe teraz możemy z górny artykuł połączyć z dolnym blokiem na następnej stronie, w sumie to możemy go połączyć równie dobrze na 15 stronie jeśli zachodzi taka potrzeba. Jest to bardzo przydatna funkcja w różnego rodzaju gazetach, czasopismach, możemy wykorzystać powierzchnie prawie w stu procentach.

Oczywiście w każdej chwili możemy zrezygnować z połączenia klikając drugą ikonkę "rozłącz ramki tekstowe".


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl