Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli MySql - PHP - kurs MySql

     Połączenie programów z bazami danych to potężny tandem. Dziś większość rozbudowanych aplikacji internetowych korzysta z baz danych a programowanie z nimi upraszcza wiele spraw i daje nam możliwość umieszczenia danych w utworzonych przez nas tabelkach podobnych do tych z Excela.

     Sami definiujemy tam nagłówki, tytuły takich kolumn, numerujemy wiersze i otrzymujemy potężne narzędzie do przechowywania danych.
Dodatkowo dzięki rozbudowanym mechanizmom systemów bazodanowych możemy w bardzo prosty sposób sortować, wybierać np. towary w cenie niższej niż 500zł, sortować je za pomocą nazwy towaru, ceny, ilości sztuk sprzedanych czy też ilości sztuk dostępnych na magazynie.

Najczęściej taka baza danych, np. sklepu internetowego zawiera więcej niż jedną tabelkę, np. jedna tabelka to lista produktów, druga to lista klientów, trzecia to lista zamówień, czwarta może gromadzić informacje ile razy był dany produkt wyświetlany, czyli gromadzić statystyki itd.

Co zatem daje nam baza danych?

  • gotowy mechanizm do przechowywania danych,
  • znaczne uproszczenie zarządzaniem danymi w porównaniu z plikami,
  • mechanizm ten jeśli go dobrze skonfigurujemy będzie dbał, by dane te były spójne, czyli by np. ten sam klient nie był kilka razy umieszczony w systemie, co mogłoby generować błędy,
  • łatwa możliwość sortowania, wybierania, modyfikowania danych.

Jakie są dostępne bazy danych w PHP?

     Dostęp jest do wielu baz danych, jednak jedną z najpopularnieszych jest MySql a także ostatnio Sqlite. Dlaczego akurat te bazy? Odpowiedź jest prosta większość serwerów je obsługuje zatem bez wnikania czy są bardziej wydajne itp. warto z nich korzystać i pod nie pisać swoje skrypty. Oczywiście nowoczesne programowanie umożliwia również uniezależnienie się od bazy danych, jednak w prostych skryptach niekoniecznie musimy chcieć z tych systemów korzystać...

Tworzymy bazę danych
Projektowanie prostej bazy możemy dokonać w głowie, gdy jednak zachodzi potrzeba utworzenia bardziej skomplikowanej bazy warto skorzystać z dostępnych narzędzi.

Na nasze potrzeby utworzymy prostą bazę danych w PhpMyAdminie.


copyright © Pcwiedza.pl