Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli MysqlFront - obsługa baz danych

      MySqlFront  to darmowa aplikacja pomocna przy zarządzaniu np. zgrywaniu i wgrywaniu baz danych. Może stanowić uzupełnienie biblioteczki naszych programów obok PhpMyAdmina.

      Jest to niewielki program, który pozwala na zgrywanie bazy danych oraz jej wgranie na serwer. Wiedzieć jednak trzeba, że aby móc korzystać z zewnętrznych programów nasz serwer musi obsługiwać zewnętrzny dostęp do bazy. W przypadku, gdy serwer akceptuje tylko i wyłącznie lokalne połączenie z bazą danych wówczas pozostaje nam skorzystanie z dostępnego skryptu np. PhpMyAdmina, lub też jego wgranie na stronę i korzystanie z niego.

Obsługa MySqlFront

mysqlfront.jpg

Program po uruchomieniu wygląda mniej więcej tak jak obok na obrazku. By móc pracować na jakiejkolwiek bazie danych musimy najpierw połączyć się z nią. Dlatego w pojawiające się przy starcie programu okienko wpisujemy dane naszej bazy. Musimy podać adres pod jakim jest dostępny serwer baz danych przez WWW, login konkretnej bazy danych oraz hasło do niej. Ewentualnie również nazwę bazy danych, jeśli pod hasłem i loginem jest dostępnych więcej niż jedna baza. Następnie wystarczy kliknąć "Connect!", by połączyć.

Zgranie bazy danych do pliku

mysqlfront_1.jpg

Po połączeniu się z bazą danych możemy ją zgrać do pliku na własny lokalny dysk twardy. Możemy to zrobić klikając na bazie po lewej stronie a następnie wybieramy z menu górnego programu: Im-/Export->Export Tables.

W okienku które się pojawi wpisujemy w polu "Output" - "File" nazwę pliku pod jaką chcemy zapisać bazę w naszym przypadku jest to baza.sql i dajemy Export. Za chwilę na dysku powinna pojawić się zgrana baza.

Jeśli chodzi o import pliku to również jest prosty, bo wybieramy: Im-/Export->Import File.

Optymalizacja i naprawa bazy danych

mysqlfront_2.jpg

Oczywiście MySqlFront to nie tylko import i eksport bazy danych. Możemy programem również między innymi optymalizować, naprawiać bazę. Opcje te są dostępne pod menu: Tools->Table-Diagnostics. Wtedy powinno otworzyć się okno jak obok i dostępne być różne przyciski, które pozwalają na optymalizację, naprawę oraz analzię bazy danych. 
Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl