Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Myszka nie działa

     Co zrobić w przypadku, gdy awaria nastąpi na styku mysz a komputer?


     Zajmiemy się różnymi przypadkami. Pierwszym z nich będzie sytuacja, że podłączamy mysz po raz pierwszy do komputera i przemieszczanie jej nic nie daje.

      Dla myszy optycznej sprawdźmy czy po jej uniesieniu widać będzie na stole odbłysk świecący na czerwono. Nie polecam wpatrywać się w nią lecz na światło odbite - szkoda wzroku.

  • Jeśli nie świeci wówczas warto przepiąć myszkę do innego gniazda USB i sprawdzić, czy zadziała.

  • Jeśli mysz dalej nie świeci warto sprawdzić ją na innym komputerze.

  • Można jeszcze zresetować komputer, być może nie dograł sobie sterowników prawidłowo lub nie uruchomił prawidłowo złączy USB.

  • Ewentualnie można przyczyny szukać w złym zainstalowaniu się sterowników, choć teoretycznie i tak mysz powinna świecić. Szukamy wtedy strony producenta myszki a następnie ściągamy sterowniki do naszego modelu i instalujemy je.

  • Jeśli i to nic nie zadziała to istnieje duże prawdopodobieństwo, że myszka uległą mechanicznym uszkodzeniu o którym piszemy w dalszej części artykułu.

W sytuacji, gdy mysz świeci, jednak nie reaguje warto spróbować przeresetować komputer być może coś się zawiesiło. Jeśli to nie pomoże można przepiąć mysz do innego gniazda. Warto też poszukać ewentualnych sterowników u producenta, być może problem leży w nich. Wówczas szukamy modelu myszki i firmy, która ją wyprodukowała a następnie z ich własnej strony ściągamy sterowniki do myszy.

Jeśli usterka występuje dalej sprawdźmy myszkę na innym komputerze, być może problem nie jest w niej samej, lecz np. w złączach USB naszego komputera.

W przypadku gdy myszka nagle przestanie działać, wówczas jest duże prowdopodobieństwo, że mysz uległa mechanicznemu uszkodzeniu lub komputer po prostu zawiesił się. W tym przypadku zanim zaczniemy mysz otwierać warto przejść przez opisane przed chwilą kroki, chyba że ewidentnie widać, że kabel się urwał itp.

Mechaniczne uszkodzenia myszki

     Najczęściej uszkodzeniu ulegają przewody a dokładnie ich oberwanie się. Oczywiście przewody ukruszają się z reguły tam, gdzie się najczęściej i najmocniej się zginają, czyli przy samym wylocie z myszki oraz przy wtyczce USB, która wchodzi do komputera.

Gdy problem ten wystąpi przy samej myszce to pół biedy, bo wystarczy mysz rozkręcić, skrócić przewód pamiętając gdzie są jakie kolory podłączone i na nowo przylutować je do płytki. Warto tu pamiętać, by zabezpieczyć kabel przed wyrwaniem go z wnętrza myszy. Może to być albo mały labiryncik z plaskiku, albo supełek na przewodzie itp. rozwiązania. Ważne by pociągnięcie za kabel nie wyrywało go bezpośrednio z płytki, bo w krótkim czasie prawdopodobnie znów będziemy musieli myszkę naprawiać.

Gorsza sprawa jest wówczas, gdy kabel oberwie się przy wtyczce USB, bo wtyczki te mogą być jednorazowe i wymagać to będzie jej całkowitej wymiany...

Oczywiście mechaniczne uszkodzenia to nie tylko oberwanie się kabla, bo mogą też być np. złamanie się plastiku po upadku myszy i wiele innych aż po uszkodzenie elektroniki.

Kurz i brud w myszce

      Inną sprawą jest też zakurzenie się myszki, które może powodować jej niestabilną pracę. Ma to największe znaczenie przy myszkach kulkowych jednak nie tylko. Przy kulkowych myszkach wymagane jest od czasu do czasu ich czyszczenie z kurzu, który zalęgając na rolkach osłabia działanie myszy co może prowadzić do jej zacinania się a to nie jest zbyt miłe...

Naprawa polega na wyciągnięciu kulki i usunięciu brudu z rolek, które stykają się z kulką. Gdyby to całkowicie nie pomogło to można otworzyć myszkę i przedmuchać ją całkowicie z kurzu i brudu.

Przy myszkach diodowych niestety problem ten też może wystąpić w przypadku gdy mysz ma zamontowaną rolkę do przesuwania ekranu. Gdy taka rolka zbudowana jest za pomocą plastiku z otworami, przez które przechodzi światło to w przypadku zalegajacego kurzu światło może nie przedostawać się na drugą stronę rolki. Wtedy przewijanie nie będzie działało. Naprawa jest prosta. Otwieramy myszkę i wystarczy przedmuchać ją z kurzu w szczególności w okolicach rolki.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl