Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Programy do oglądania filmów

     Z pewnością Allplayer to godny polecenia program do oglądania filmów. Pamiętajmy też o tym, że w formacie divix oraz rmbv potrzebne będą nam kodeki aby taki film móc odtworzyć na komputerze.

      Allplayer to produkt ciągle rozwijany o sporych możliwościach. Ciekawą funkcją jest możliwość uruchomienia syntezatora mowy, który przeczyta za nas napisy.

Po zainstalowaniu allplyera sytezator jest dostępny w wersji mocno ograniczonej jednak do przetestowania zupełnie wystarczającej. Ograniczenie jest dość uciążliwe gdyż pewne literki są zamieniane na inne, przez co czytany tekst jest męczący. Dopiero po zakupieniu pełnej wersji produktu Expressivo możemy się cieszyć poprawnym czytaniem lektora.
Dodatkowo ciekawą opcją jest możliwość zwiększania tempa, gdy tekstu jest dużo i lektor nie nadąża z przeczytaniem po dopasowaniu wszystko powinno być na czas.

By zainstalować najnowszą wersję najlepiej wpisać w wyszukiwarkę wyraz Allplayer i pobrać najnowszą wersję. Program nie jest duży i zajmuje kilka MB. 

allplayer_01.jpg

Przy instalacji wybieramy skórkę, wybieramy, czy chcemy skojarzyć z filmami, aby po kliknięciu na nich otwierało się właśnie w tym programie. Po kilku takich ustaleniach wstępnych program zostanie zainstalowany.

allplayer_02.jpgPo uruchomieniu programu dostępne są różne opcje między innymi możliwość włączenia syntezatora mowy, zwiększenia tempa itp. parametry.

Krótki kurs obsługi programu - najważniejsze opcje

Uruchomienie filmu:

allplayer_03.jpgUruchamiamy program ikonką start->Programy->Allplayer.
Następnie "łapiemy" film i upuszczamy na odwarzaczu i film uruchamia się. Jeśli w procesie instalacji wybierzemy opcję skojarz pliki filmowe z allplayerem, wówczas wystarczy, że klikniemy dwukrotnie na jakimkolwiek filmie i uruchomi się on w Allplayerze. Możemy też uruchomić film za pomocą ikonki allplayer_05.jpg - otwartego folderu, natomiast tekst wgrać za pomocą też folderu, ale z napisem txt.

Gdy film się już uruchomi klikamy na obrazie dwukrotnie zostanie on powiększony na cały ekran, ponowne dwukrotne kliknięcie zmniejszy go z powrotem.

Przydatne opcje:

 • powiększenie/pomniejszenie obrazu - plus/minus z klawiatury numerycznej
 • przewinięcie do tyłu/do przodu o 10s. - strzałka w lewo/ strzałka w prawo (oczywiście w celu przewinięcia filmu możemy skorzystać z dużego suwaka w playerze, lub przy pełnym ekranie wystarczy zjechać na dół myszką a suwak pojawi się).
 • start/stop - spacja
 • powiększenie na pełny ekran podwójne kliknęcie myszką
 • suwak, który jest po lewej stronie może służyć nie tylko do podgłaśniania, ale także do zmiany jasności, kontrastu, nasycenia, przesuwać tekst do tyłu lub przodu, zwiększać prędkość całego filmu, czy też zmieniać balans- wystarczy kliknąć na napis np. Volume ponad paskiem przewijania i napis ten zmieni się na np. Brightnes czyli jasność, analogicznie klikając możemy regulować pozostałe opcje.

Oczywiście opis ten nie wyczerpuje wszystkich możliwości programu, przedstawiony tu opis obejmuje tylko podstawowe funkcje, program przykładowo umożliwia:

 • konwersję plików do formatu avi,
 • dołączyć pilota na podczerwień,
 • sprawdzić jakich kodeków nam brakuje
 • zmieniać format, kolor czcionki na ekranie
 • edytować napisy
 • tworzyć własne menu, do filmu
 • tworzyć własne skórki, ewentualnie pobrać z Internetu

i wiele wiele innych. Choć artykuł skupia się jedynie na tych najważniejszych opcjach, które są potrzebne do odtworzenia filmu, warto też wiedzieć co możemy za jego pomocą osiągnąć.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl